Haber

Shanghai’ın Dış Ticareti Ocak-Ekim Döneminde Yüzde 5,3 Arttı

SHANGHAİ, 22 Kasım (Xinhua) — Shanghai gümrüklerinden Salı günü yapılan açıklamaya nazaran, bu yılın birinci 10 ayında kentin dış ticaret kıymeti, bir evvelki yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 5,3 artışla 3,46 trilyon yuana (yaklaşık 483 milyar ABD doları) ulaştı.

Ocak-Ekim devrinde Shanghai’ın ihracatı yüzde 12,5 artışla 1,41 trilyon yuana, ithalatı ise yüzde 0,9 artarak 2,05 trilyon yuana ulaştı. Shanghai gümrüklerine göre, belediyenin bu dönemdeki dış ticaret hacmi, Çin’in toplam dış ticaretinin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturdu.

Shanghai’ın yabancı sermayeli işletmeleri, dış ticaret kıymetinin yüzde 61,2’sine katkıda bulunurken, özel sektörünün ithalat ve ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13,6 artarak şehrin dış ticaret için önemli bir büyüme motoru haline geldi.

Bu dönemde, Shanghai’ın Jenerasyon ve Yol üzerindeki ülkelere ithalat ve ihracatı yüzde 6,8 artışla yaklaşık 783 milyar yuana ulaştı. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ile ticaret yüzde 6,6 artarak yaklaşık 467 milyar yuana ulaştı.

Özellikle yeni güç eserleri ihracatı birinci 10 ayda güçlü büyüme ivmesini sürdürdü. Lityum-iyon pil ihracatı 4,6 kat artarak yaklaşık 20 milyar yuan, elektrikli beşerli araç ihracatı 1,2 kat artışla 65 milyar yuan ve güneş pili ihracatı yüzde 53 artışla 7 milyar yuan oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu