Haber

AB’ye 2021’de 200 bine yakın kişi yasa dışı yollardan girdi

Avrupa Birliği’nin (AB) dış sınırlarının korunmasından sorumlu kurumu Frontex, AB’ye 2021’de 200 bine yakın kişinin yasa dışı yollardan girdiğini, bunun bir önceki yıla göre yüzde 58 artışa denk geldiğini bildirdi.

Avrupa Parlamentosunun Sivil Özgürlükler Komitesinde kurulan Frontex Çalışma Grubu, kurumun Geçici Direktörü Aija Kalnaja’nın da katıldığı oturumda Frontex Yıllık Risk Tahlili Raporu’nu görüştü.

Rapora göre, AB’ye 2021’de 200 bine yakın kişi yasa dışı yollardan girdi. Bu 2017’en beri en yüksek sayı olarak kayda geçerken, 2020’ye göre yüzde 58 artışa karşılık geldi.

Buna bağlı olarak 2021’de bir evvelki yıla nazaran yüzde 41 artışla 14 bin kişi insan kaçakçılığına maruz kalırken, bu Frontex’in kaydettiği en yüksek rakam oldu.

2022-2023 döneminde Rusya- Ukrayna Savaşı’nın direkt ve dolaylı tesirleri nedeniyle sistemsiz göçün AB’nin kara ve deniz sınırlarında baskı oluşturarak artması bekleniyor. Buna bağlı olarak insan kaçakçılığının yanı sıra silah ve diğer yasa dışı maddelerin kaçakçılığının da artacağı ifade ediliyor.

Temel haklar ve geri itmeler

Frontex Geçici Direktörü Kalnaja, Komite üyelerinin Frontex’in 2022-2023 risk tahlili raporunda, bilhassa Yunanistan örneğinde temel haklar ihlali ve geri itmelere ait değerlendirmelere yer verilmemesiyle ilgili sorularına ayrıntılı karşılık vermekten kaçındı.

Frontex’in Temel Haklar Görevlisi Jonas Grimheden’in karar alma süreçlerine direkt dahil edildiğini, bakan seviyesinde görüşmelere katıldığını söylemekle yetinen Kalnaja, “Çözüm bulmak için Yunan makamlarıyla birlikte çalışmamız gerektiği hususunu aktarmam gerekiyor. Bunu aktif olarak temel haklar görevlisi ile işbirliği içinde yapmaktayız. Yunanistan ağustosta temel haklar görevlisinin tavsiyelerine işaret eden bir uygulama planı sundu.” diye konuştu.

Kalnaja, Yunan makamların dün sunduğu birinci rapora nazaran güzel bir ilerleme kaydedildiğini, bir dizi tedbirin hayata geçirildiğini savundu.

Frontex’in karıştığı geri itme skandalları ve yöneltilen soruşturmalar

Frontex’in, Yunanistan kıyı güvenliğiyle birlikte dahil olduğu geri itme olaylarına ait haberler, 2020’den itibaren uluslararası basında yer aldı. Bu haberlere göre, Yunan sahil güvenlik botları, Türkiye’den Yunanistan’a geçmek isteyen göçmenlerin botlarını engelleyip, zarar verip, hatta batırırken Frontex de bunlara göz yumuyordu.

Bunlar üzerine Brüksel’de tenkitlere, izahat talebi ve soruşturmalara maksat olan Frontex ve yöneticilerinin, temel hak ihlallerini önlemediği sonucuna varılsa da argümanların gerisi kesilmedi. Bu haberler, şahit sözleri, görüntü kayıtları, uydu imajları üzere çok sayıda ispatla desteklendi. Frontex’in veri tabanında yüzlerce düzensiz göçmenin Ege’de geri itilmesine yönelik kayıtların yer aldığı belirtildi.

AB’nin Yolsuzlukla Mücadele Ofisi (OLAF), Frontex ve Direktörü Fabrice Leggeri hakkında soruşturma başlatmıştı. OLAF’ın raporundan basına sızan bilgilerde Leggeri ve başka üst seviye yetkililerin, Yunanistan’ın geri itmelerini örtbas ettikleri belirtiliyordu. Leggeri, hakkındaki savların ortaya çıkmasından neredeyse iki yıl sonra istifa etmişti. Yerine süreksiz olarak Kalnaja getirilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu