Ekonomi

BMO karışık 2. çeyrek sonuçları açıkladı, düzeltilmiş EPS düştü

TORONTO – BMO Financial Group (NYSE:BMO) ikinci çeyrek düzeltilmiş EPS’sini 2.59 Cdn$ olarak açıkladı ve 2.77 Cdn$’lık analist konsensüsünün altında kaldı. Şirketin bu çeyrekteki geliri 7,97 milyar Cdn$ olarak gerçekleşti ve bu da 8,07 milyar Cdn$’lık konsensüs tahminini karşılayamadı.

Geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, BMO’nun net geliri 1,029 milyar Cdn$’dan 1,866 milyar Cdn$’a önemli bir artış gösterdi. Ancak, ikinci çeyrek için düzeltilmiş net gelir geçen yılki 2.186 milyar Cdn$’dan 2.033 milyar Cdn$’a düşmüştür. Düzeltilmiş net gelirdeki bu düşüş, düzeltilmiş EPS’nin bir önceki yılın aynı dönemine göre 2.89 Cdn$’dan 2.59 Cdn$’a düşmesine yol açmıştır.

BMO Financial Group İcra Kurulu Başkanı Darryl White sonuçlarla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu çeyrekte, Kanada bireysel ve ticari bankacılığında devam eden ivme ve Sermaye Piyasaları ve varlık işlerimizde güçlenen performans sayesinde güçlü bir provizyon öncesi, vergi öncesi kazanç artışı ve pozitif faaliyet kaldıracı elde ettik.” Ayrıca bankanın gider yönetimi ve %13’ün üzerindeki CET1 oranı ile bilanço gücünün de altını çizdi.

BMO’nun kredi zararları karşılığı, bir önceki yıl bildirilen 1.023 milyon Cdn $’dan azalarak 705 milyon Cdn $ oldu. Düzeltilmiş kredi zararı karşılığı bir önceki yıl 318 milyon Cdn $ idi ve bu yıl daha önemli bir karşılık ayrıldığına işaret ediyor. Bankanın CET1 oranı bir önceki yıla göre %12,2’den %13,1’e yükselmiştir.

Banka, adi hisse başına 1.55 Cdn$ tutarında üç aylık temettü beyan etmiş olup, bu tutar bir önceki yıla göre %5, bir önceki çeyreğe göre ise %3’lük bir artışa tekabül etmektedir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu