Ekonomi

Bitcoin hakimiyetindeki düşüş altcoin’ler için ne ifade ediyor?

Investing.com – Bitcoin, geçtiğimiz aylarda tüm zamanların en yüksek seviyesini belirlerken kripto paranın piyasa hakimiyeti de 2021 yılında seviyelerine ulaştı.

Altcoin piyasasının da her geçen yıl gelişmeye devam etmesi, Bitcoin’in egemenliğini tehdit eden bir unsur haline geldi. Bu da kripto para rekor seviyelere ulaşırken hakimiyetinin geçmiş yıllardaki gibi daha hızlı yükselmesini engelliyor. Bitcoin hakimiyetindeki düşüş ise bazı koşullara göre altcoin’lerin ciddi oranda yükselmesi için bir zemin olarak görülebiliyor.

Yine de altcoin’lerin Bitcoin ile olan bağlılığı yüksek kalmaya devam ederken Bitcoin fiyatını etkileyen bir olay altcoin’lerde daha sert düşüşlere neden olabiliyor.

Amatörlerin bile profesyoneller gibi kazanabileceği dünyaya adım atın. InvestingPro şimdi %20 indirimde. Kupon kodu: KAZAN

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Ethereum altcoin piyasası için temel bir faktör

Bitcoin’deki düşüş dönemlerinde altcoin piyasasını ayakta tutan en büyük faktör ise piyasaya yaklaşık %18 oranında hakim olan Ethereum. Son olarak bu hafta Bitcoin fiyatını olumsuz etkileyen Mt.Gox’ın BTC transferleri olayı sırasında Ethereum’a yönelik pozitif haber akışının devam etmesi kripto parada düşüşün sınırlı kalmasını sağladı.

Buna bağlı olarak zaman zaman Ethereum destekli altcoin gruplarının da en büyük ikinci kripto paranın güçlü kalması durumunda onu takip etme eğiliminde olduğunu görebiliyoruz.

Bitcoin hakimiyeti haftalık grafikte trendin altına kaydı

Teknik olarak bakıldığında BTC hakimiyet grafiğinde bu hafta Kasım 2022 orijinli trendin altına doğru bir sarkma gerçekleştiği görülüyor. Haftalık kapanış bu şekilde gerçekleşirse uzun vadeli zaman diliminde gerçekleşen bu kırılım, anlamlı bir tepkiye yol açabilir.

Bazı piyasa uzmanları Bitcoin hakimiyetinin trend kırılımını gerçekleştirme eşiğindeyken piyasa değerinin düşmemesi ya da sabit seviyelerde kalması durumunda bunun altcoin’lere yönelik fon akışını hızlandırabileceği şeklinde yorum yapıyor.

Altcoin rallisi yakın mı?

Bununla birlikte Altcoin sezonun başladığını söylemek için henüz erken olduğu düşünülüyor. Bitcoin hakimiyetindeki kırılım tek bir gösterge olarak görülürken bu gelişmenin geçmiş dönemlerdeki altcoin piyasasına yönelik göstergelerle de desteklenmesi gerekiyor. Örneğin; Blockchaincenter.net’in Altseason endeksi şu an 35 seviyesinde bulunurken altcoin piyasasındaki hızlı yükselişlerin görüldüğü dönemlerde endeks, 75 seviyesini gösteriyordu.

Bu da henüz altcoin’lerin genel olarak Bitcoin’den daha iyi performans gösterme eğiliminden uzak olduğu şeklinde yorumlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu