Haber

Bakan Çavuşoğlu, Suriye’den Türkiye’ye sığınmacı akını iddialarını yalanladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, deprem nedeniyle Suriye’den Türkiye’ye sığınmacı akını olduğu iddialarının asılsız olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş ile bakanlıktaki görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından sınır kapılarının açılmasıyla birlikte Suriye’den Türkiye’ye yoğun bir sığınmacı akını olduğu tezinin sorulması üzerine, “Gerçekten içinden geçtiğimiz bu zor günlerde, ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde. en çok dayanışma ve iş birliği, sosyal medya ve farklı mecralarda dolaşan dezenformasyona enerjimizi harcıyoruz.Zaman ayırıp yanıt verdiğimiz için de çok üzgünüz.” sözünü kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki hükümeti eleştirmenin ya da karşı çıkmanın doğal olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Fakat yanlış bilgi vererek halkı tahrik etmek muhtemelen iyi niyetli bir yaklaşım değildir.” söz konusu.

Türkiye’deki depremin Suriye’yi de etkilediğine işaret eden Çavuşoğlu, uluslararası toplumun Türkiye’ye güçlü destek verirken Suriye’ye de yardım etmek istediğini vurguladı ve kendisine teşekkür etti.

Yollar onarıldıkça BM kamyonlarının sayısı artıyor

Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Orada (Suriye) depremden etkilenenler de ölüyor. Bu nedenle bu yardımların bir kısmı doğrudan havadan gidiyor ve biz havalimanımızı bu uçaklara açıyoruz. İkincisi, BM insani yardımları Cilvegözü ve Babulhava gümrüğünden geçiriyor. Kapılarda yıllardır hasar vardı ve şu anda tamir ediliyor ve buradan geçen tır sayısı BM insani yardım taşıyan tır sayısı artıyor.Tamir edildikçe sayı artıyor.Bu dönemde iki kapı var. Kontrolümüz altındaki Kilis’te uluslararası topluma ve BM’ye, “Bu kapıdan da insani yardım gönderebileceklerini söyledik. Yani insani yardıma şu anda açık olan bu kapıları açabileceğimizi, kullanmalarını sağlayabileceğimizi anlattık. Bu kadar.”

“PKK ve YPG’nin kontrolündeki bölgelerde kapıları açmak laftan ibaret değil”

Bakan Çavuşoğlu, söz konusu iddialarla ilgili olarak, “PKK ve YPG’nin kontrolündeki bölgelere kapıların açılması söz konusu değil. Ayrıca ‘mültecilerin yoğun bir şekilde Türkiye ve Suriye’ye geldiği, bir akın olduğu’ bilgisi de yer alıyor. doğru değil. İnsanlara bakıyoruz, ciddiye almamız gereken, bu kadar çok düşündüğümüz insanlar. Bilgi almak istiyorlarsa bize sorsunlar. Gerekli bilgileri veririz.” dedi.

Söz konusu kapıların yıllardır BM’nin insani yardımına açık olduğunu ve bunun BM Güvenlik Konseyi kararında da yer aldığını vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Diğer kapılar da tek taraflı. Yani insani yardım ulaştırılıyor. Bu kapıların açık olması Suriyelilerin ülkemize ağır bir vaziyette geleceği anlamına gelmiyor. Defalarca anlatsak da. , her gün yeni versiyonlarla saçma sapan yanlış bilgiler yaymak doğru değil.Söylediklerimiz çok açık, net.Kimse bunu başka yere götürmesin, halkımızın duygularıyla oynamasın. deprem bölgesi ve depremzedelere birlikte odaklanın.”

afsinhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu