Ekonomi

Yeditepe Üniversitesi’nden “gelişmiş ülkeler iklim krizinde sorumluluk almaktan kaçınıyor” değerlendirmesi

COP27 2022 tepesi yani “Taraflar Konferansı” 6 Kasım 2022 tarihinde Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde başladı.

Yeditepe Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya nazaran, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Kontratı 27’nci Taraflar Konferansı’na yaklaşık 190 ülkeden 40 binin üzerinde iştirakçi, 100’den fazla devlet lideri ve politika yapıcı katılıyor.

27. Taraflar Konferansı’nın en kıymetli gündem hususlarından biri de “kayıp ve zarar mekanizması finansmanı.” Kayıp ve ziyan, iklim değişikliğinin azaltım yahut ahenk yoluyla önlenemeyen yıkıcı tesirlerini söz ediyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yeditepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu İdaresi Kısmı Lider Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Barış Gençer Baykan, gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkelerin iklim değişikliğine tarihî olarak katkısının çok az olduğunu, iklim kaynaklı felaketlerden ise en çok onların etkilendiğini kaydetti.

Baykan, “Gelişmiş ülkeler ise iklim krizinde büyük tarihsel sorumlulukları olmasına rağmen bunu kabul edip tazmin etmeye yanaşmıyorlar.” sözlerini kullandı.

Küresel karbon emisyonlarında yüzde 0,8 hissesi olan Pakistan’ın haziran ayında yaşadığı sel felaketleriyle 30 milyar dolarlık hasar ile karşı karşıya kaldığını belirten Baykan, Pakistan İklim Değişikliği Bakanı Şeri Rehman’ın, güçlü ülkelerin iklim krizinden etkilenen ülkelere tazminat borcu olduğunu söylediğini aktardı.

Uzun yıllardır süren tartışmaların akabinde kayıp ve ziyan sistemi finansmanının birinci sefer Taraflar Konferansı’nın resmi müzakere gündemine dahil edildiğini hatırlatan Baykan, 2024’e kadar rastgele bir karar çıkmasının beklenmediğini bildirdi.

Gelişmekte olan ülkeler kayıp ve zararın COP27 gündemine resmi olarak eklenmesi davetinde bulunmuşlar ve kimileri konferansta finansman düzenlemeleri konusunda somut kararlar görmeyi umduklarını lisana getirmişlerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu