Haber

Uluğ Enerji İşçileri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Önünde: “Yeni Evli Arkadaşımız Düğün Borçlarını Ödeyemediği İçin İntihar Etti”

Haberler: CEYLAN SAĞLAM – Kamera: AZIZ METİN TURAN

Toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde yaşadıkları anlaşmazlık nedeniyle Çanakkale’den Ankara’ya yürüyen Uluğ Güç çalışanları, bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı. Enerji-Sen Genel Lideri Süleyman Keskin, “Asgari ücret olarak görüldüler” dedi. Bir işçi, “İş kazası geçirdiğin zaman insan sınıfından değilsin diye seni geçiştirmeye çalışıyorlar. Arkadaşlarımız düşük zam nedeniyle yeni evli arkadaşımız düğün borcunu ödeyemediği için intihar etti” dedi. . Bizi duvara sıkıştırmaya çalışıyorlar. Sesimize kulak verin, sesimize kulak asmasanız da 2 yıl sürer. “Yine karşı karşıyayız. Bu iş böyle gidecek” dedi.

Uluğ Elektrik çalışanları, DİSK’e bağlı Enerji-Sen ile şirket arasındaki TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca 10 Nisan’da Çanakkale’den Ankara’ya yürüyüş başlattı. Başkente ulaşan işçiler bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yaşananları, sendikal faaliyetlerinin engellenmesini ve kendilerine teklif edilen zamları protesto etti.

“BU RAKAMLARI BİZE SUNARAK ONURUMUZLA OYNUYORLAR”

Uluğ Güç personeli İsmail Özdemir, şunları söyledi:

“Bu ülkenin 21 dağıtım şirketinden biri olan Uluğ Power bölgesinde Çanakkale, Bursa, Balıkesir ve Yalova’nın sokak ve caddelerini aydınlatan enerji emekçileriyiz, karda direğin zirvesindeyiz ve Bu ülkenin köyleri, mahalleleri, şehirleri, hastaneleri, okulları elektriksiz kalmasın diye yağmur yağsın” diye konuştu. Asgari ücretin 8.500 TL olduğu bu ülkede bu yöneticiler bize 9.600 TL gibi bir rakam gördüler. İşimizi aşkla ve gururla yapıyoruz. Bize bu rakamı teklif ederek gururumuzla oynuyorlar. Şu anda burada, Ankara’da Çalışma Bakanlığı’nın önündeyiz. Görev başında olan tüm elektrikçi arkadaşlarımıza selam olsun.”

“AKŞAM BÖLÜMÜNDE PARKLARDA HUZURSUZ İZLEYEBİLİRSENİZ TEK İLİŞKİNİZ VAR O DA ELEKTRİKÇİLERİN VARLIĞIDIR”

Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin şu açıklamayı yaptı:

“Hepiniz biliyorsunuz günlerdir yürüyoruz. Çanakkale’de, Balıkesir’de, Bursa’dayız ve bugün Ankara’da Çalışma Bakanlığı’nın önündeyiz. Bugün haklı bir talep, bir bedel talep etmek için buradayız. Çalışanlarımızın insanca yaşayacakları.Uluğ İlk sendika deneyimini yaşadıklarında onlarca personelimizi kapı önüne koydular.Personellerimizi baskı ve tehditlerle sarı sendikalı hale getirdiler. sendikasız ve garantisiz çalışmak, “Bizimki dediğimiz sendikaya üye olun, biz sizinle barış içinde çalışalım.” Ancak geçtiğimiz yıllarda TİS yeniden imzalandı, her imzalanan TİS’den sonra bizim alım gücümüz TİS oldu. personel sayısı gün geçtikçe azaldı.Taban fiyata işleyecek bir fiyatta olduğu görüldü.Ürettiklerimizle, alın terimizle ortaya koyduklarımızla koskoca şehirler yarattığımızı iyi biliyoruz. güç işçilerinin varlığıdır.

“İŞÇİYE 9 BİN 600 LİRALIK MAAŞA MAHKEMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ”

Ne yazık ki kısa bir süre önce bu ülkede bir felaket yaşadık ve burada gördüğünüz o şehirleri aydınlatmaya giden kadrolar bizim kardeşlerimizdi. Bütün şehirleri ayağa kaldırdılar, bütün şehirleri aydınlattılar ama aydınlatamadıkları bir tek yer var ki o da dediğimiz gibi kendi evleri, ocakları. Enerji-Sen’e üye oldular, yetki aldılar, işçilere döndük, ‘Bir günde binden fazla personel bir sendikaya dönerse orada bir sorun var, çözmeliyiz’ dedik. Ekonomik taleplerini dile getiriyorlar, bunları çözmemiz gerekiyor. Her toplantıda işverenler bizi çalışma arkadaşlarımızla oyaladı. Görüşmeleri erteleyerek süreci Yüksek Hakem Kurulu’na taşıdılar. Onlara burada soruyoruz; ‘Kar yağıyor’ dediğiniz günlerde Ankara’dan Bursa’ya binlerce arkadaşımıza iş mi verdiniz? Direk tepelerine, trafo kafalarına gönderdiniz mi? Ama sorumluluğunu yerine getirmedin. İşçilere döndünüz, 9 bin 600 liralık sefalete mahkûm etmeye çalışıyorsunuz. 70 lira ile onları doyurmaya çalışıyorsunuz. Güç çalışanları günlerdir size bir şeyler söylüyor, şimdi duymanız gerekiyor. Şimdi görmelisin.”

“ŞİRKET YÖNETİCİLERİ SİZLERE TEŞEKKÜR BİLE ETMEDİ. BİZİ PARYA OLARAK GÖRDÜKLERİ İÇİN, BİZİ İNSAN OLARAK GÖRMEDİLER”

Uluğ Enerji çalışanı ve Enerji-Sen Bursa Şube Başkanı Ayhan Özdemir, ANKA HaberlerAjansına şunları söyledi:

“Pandemi şartlarında gece gündüz durmadan çalıştık. Bizi 24 saat çalıştırdılar. Pandemi döneminde ‘İç tesisatlarına da müdahale edeceksiniz’ dediler. Teşekkür bile etmediler, abonelerin iç tesisatına kadar arızalarını tamir etmemize rağmen Covid’de ben dahil arkadaşlarımız -19 kişinin evine girdik firma yetkilileri teşekkür bile etmediler gördükleri için böyle davrandılar. insan olarak değil parya olarak bizi.Yaşam şartları günden güne kötüleşti.Asgari fiyat iki kat arttırıldı.Ama bizi taban fiyatla buluşturmadılar.Asgari fiyat yüzde 51 artırıldı, Yüzde 30, yüzde 35. İkinci zamda düşük zam yaptılar. Bu sefer asgari fiyatın altına düştük. Net maaşımız 5 bin 400 lira oldu.

“YENİ EVLENEN ARKADAŞIMIZ DÜĞÜN BORCUNU ÖDEMEYECEĞİ İÇİN İNTİHAR ETTİ”

İş kazası geçirdiğinizde insan sınıfında değilsiniz diye sizi geçmeye çalışırlar. Arkadaşlarımız, düşük teklif nedeniyle; Yeni evli arkadaşımız evlilik borçlarını ödeyemediği için intihar etti. Cenazesine Uluğ Gücü yöneticilerinden hiçbirini koymadılar. ‘Bunun katili sensin’ dediler. Hala anlamak istemiyorlar. Bizi duvara sıkıştırmaya çalışıyorlar. Sesimize kulak verin, sesimize kulak asmasanız da iki yıl daha karşı karşıyayız. Bu iş böyle gidecek. İnsanımızın zarar görmemesi için uğraşıyoruz. Her şeyi alt üst ettiler. Usta olan arkadaşlarımız olmadığı için bundan sonra iş kazalarının artacağına eminim. Çünkü bir belge ile direğe götürmeye çalışıyorlar. Adam henüz kerpeteni bilmiyor. İnsanlar öldükçe sınır dışı ediliyor.”

Kaynak: ANKA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu