Rus

Ukraynalı yetkili: Kiev, Rusya’da etnik nefreti körüklüyor

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Dezenformasyonla Mücadele Merkezi Başkanı Andrey Kovalenko, İngiliz The Times gazetesine verdiği demeçte, Rusya’nın başkenti Moskova’daki Crocus City Hall konser salonuna düzenlenen terör saldırısının ardından Kiev’in Rusya’da etnik nefreti kışkırtma operasyonları yürüttüğünü itiraf etti.

Kovalenko, “Bu olay (terör saldırısı), Rusya’daki etnik ayrılığı kışkırttı ve elbette, herhangi bir ulusal bölünmeyi desteklemek ve bunları enformasyonla körüklemek bizim için çok faydalı” diyerek, birçok halkın yaşadığı Rusya’daki durumu bu tür eylemler için ‘verimli zemin’ olarak nitelendirdi.

The Times, Kiev’in göçmenlere karşı nefreti körüklemek de dahil olmak üzere psikolojik operasyonlar yürüttüğünü ve Ukraynalı ajanların insanları birbirine düşürmek için özellikle Telegram sohbetlerine sızdığına da dikkat çekti.

Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin terör saldırısının ardından teröristlere yönelik bir sempati mesajı yaymaya çalıştığına vurgu yapan The Times, yine Kovalenko’ya atıfla Kiev’in Tacikleri Rus kolluk kuvvetlerine, sosyal medya kullanıcılarını da Çeçenlere karşı kışkırtmak istediğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu