Yaşam

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nden yeni karar: Cinsiyet ayrımı kalkıyor

Bu yıl 30’uncusu düzenlenecek TEB Mükafatları heyeti, yeni ödül periyodu için yeni kararlar aldı. Heyetin aldığı karar doğrultusunda, bu yıldan itibaren TEB Mükafatları ‘Oyuncu’ kategorisinden ‘Kadın/Erkek Oyuncu’ ayrımı kaldırıldı.

TEB’nin ‘Oyuncu’ kategorisi ‘Yılın Oyuncuları’ olarak isimlendirilecek ve cinsiyet ayrımı gözetmeyecek.

İKİ YENİ KATEGORİ EKLENDİ

TEB’in yaptığı açıklamaya göre ödüllere bu sene ‘Yılın Yönetmeni’ ve ‘Genç Ekip’ kategorileri eklendi. TEB, ‘Genç Ekip’ kategorisinin kendi imkân ve çabalarıyla tiyatro yapan, faaliyet süresi en fazla iki sene olan toplulukların işlerine dikkat çekmek amacını taşıdığını belirtti.

1 Mart 2022 ile 1 Mayıs 2023 tarihleri arasında prömiyer yapan ve seyirciyle en az 10 kez buluşmuş oyunların değerlendirmeye alınacağı TEB Ödülleri, ‘Yılın Yapımı’, ‘Yılın Yönetmeni’, ‘Yılın Oyuncusu/Oyuncuları’, ‘Yılın Metni/Yazarı’, ‘TEB Onur Ödülü’, ‘TEB Özel Ödülü’ ve ‘Yılın Genç Ekibi’ olmak üzere yedi kategoriden oluşacak.

JÜRİDE KİMLER YER ALIYOR?

TEB Ödülleri’nin heyetinde Erdoğan Mitrani, Tijen Savaşkan, Zerrin Yanıkkaya, Hasibe Kalkan, Tuba Aksu Şener, Handan Salta, Bahar Çuhadar, Gülin Dede Tekin, Mehmet Konuk, Aksiyon Ejder ve Yusuf Dündar yer alıyor.

Ödüllerin 2023’ün mayıs ayında, ay sonunda düzenlenecek merasimle sahiplerine ulaştırılması planlanıyor. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu