Haber

TBMM Genel Kurulu

AK Parti Küme Başkanvekili Hasret Zengin’in, Pençe-Kılıç Hava Harekatı’na ait CHP’den bir destek ifadesi duymadığını söyledi.

Genel Kurulda, gündem dışı konuşmalardan sonra grup başkanvekilleri yerlerinden söz aldı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Pençe-Kılıç Harekatı’nda Mehmetçiğe muvaffakiyetler dileyerek vatan bütünlüğü ve hudut güvenliği için gerçekleştirilen tüm operasyonları siyaset üstü gördüklerini tabir etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüşmesini değerlendiren Erhan Usta, “Katar’da daha evvel ‘katil’, ‘zalim’ ve ‘darbeci’ diye şeytanlaştırdığı Sisi’yle bir araya gelen Erdoğan, gülerek poz vermekten çekinmemiş, Rabia’yı Kahire meydanına gömmüştür.” görüşünü paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerini 10 yıl geriden takip ettiğini ileri süren Usta, “Erdoğan’ın devlet ciddiyetinden uzak, iş bilmez politika anlayışı, 10 yıl sonra geldiğimiz noktada Türkiye’yi Doğu Akdeniz dahil birçok siyasi alanda zora sokan ve fırsatlar kaybettiren bir ülke pozisyonuna getirmiştir. Sırada muhtemelen Esad vardır; ‘zalim Esed’in ‘dostum Esad’a dönüşmesi an sıkıntısıdır.” dedi.

“Kahraman ordumuza muvaffakiyetler diliyoruz”

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, devletin bekası ve milletin huzuru için mücadele eden kahraman orduya muvaffakiyetler dilediklerini söyledi.

Karkamış’ta meydana gelen terör saldırısında öğretmen Ayşenur Alkan ve 5 yaşındaki Hasan Karataş’ın şehit olduğunu dile getiren Bülbül, “Çocuk-yaşlı, öğrenci-öğretmen demeden günahsız sivillere yönelik akınlarını sürdüren terör örgütü PKK-YPG’yi lanetliyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, aziz milletimize de başsağlığı diliyoruz.” sözlerini kullandı.

Bülbül, 19 Kasım’ın Dünya Çocuk İstismarını Önleme Günü olduğunu anımsatarak 15 Kasım 2013 tarihli Birleşmiş Milletler Çocuklar ve Silahlı Çatışma Raporu’nda ve İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından 19 Haziran 2014 tarihinde yayınlanan raporda, terör örgütü PKK-YPG’nin Afrin, Aynularab ve Cezire’deki denetim noktalarında 18 yaş altı erkek ve kız çocuklarını kullandığı, bilgi ve askeri teçhizat iletmek ve eğitilmek üzere kullanıldıklarının nakledildiğini anlattı.

“Türkiye’de savaşsız bir seçim süreci olması gerektiğini düşünüyoruz”

HDP Küme Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Karkamış ilçesinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diledi. Oluç, “Savaş ortamı, 5 yaşındaki çocukların da 80 yaşındaki yaşlıların da ölmesine yol açan bir ortamdır. Savaş, yıkım ve ölüm demektir. Savaş, yokluk, yoksulluk demektir. Savaş, insanlığa kaybettir. Savaş, acı, adaletsizlik, baskı ve zulüm demektir. İnsanlığa kaybettirirken silah tüccarlarına, uyuşturucu tacirlerine, kara paracılara, çetelere ve mafyalara kazandırır.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin altı ay içinde bir seçime gideceğine işaret eden Oluç, “Bizler Türkiye’de savaşsız bir seçim süreci olması gerektiğini düşünüyoruz, cenazesiz bir seçim süreci olması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

“Bu da mı market teröristlerinin bir işi?”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni bir terör örgütü icat ettiğini, bunun “market terörü” olduğunu söyledi.

Erdoğan’ın bu konuda “daha ağır yaptırımlar uygulayacağız” dediğini hatırlatan Altay, yerel seçimlerin başında da stokçuların hedef alındığını iddia etti.

Altay, “Sayın Erdoğan’a soruyorum; süt, mahallede satılan bir şey, fiyatı 4 kat arttı. Market teröründen mi oldu? GÜBRETAŞ yüzde 400 fiyat artırdı. Bu da mı market teröristlerinin bir işi?” diye sordu.

Akaryakıt, doğal gaz ve elektrik zamları düşünüldüğünde “teröristin ağa babasının akaryakıta, doğal gaza, elektriğe zam yapanlar olduğunu” ileri süren Altay, “Erdoğan’ın mantığından gidersek en azılı terörist elektrik yönetimi sonra doğal gaz sağlayıcılarıdır.” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin el sıkışmasını değerlendiren Altay, “İki eline almış Sisi’nin elini, güzel bir tablo. Erdoğan, Bay Kemal bunu sana kaç sene önce söyledi. Bu çelişikleri Meclis’e açıklaması lazım. Erdoğan bir iki ay öncesine kadar Meclis’e ve millete ‘Sisi şöyledir, böyledir’ dedi. Şimdi Sisi ile kanka oluyor. Sen, Meclis’i ve milleti Sisi’ye düşman yapıyorsun, sonra sen kanka oluyorsun.” ifadelerini kullandı.

“Bu akılsızlığın bedeli, terörle mücadelenin değil”

Karkamış’taki terör taarruzunda Ayşenur Alkan öğretmen ve 5 yaşındaki Hasan Karataş’ın hayatını kaybettiğini belirten Altay, “Terörle mücadelede bedel ödenmez mi, ödenir ama bu akılsızlığın bedeli, terörle mücadelenin değil. Bir hava harekatı yapıyorsun, yap elini tutan yok. CHP olarak AK Parti’ye dedik ki ‘Terörle katı, amansız bir şekilde mücadele et.’ Sen hududun ardına uçakla bomba atarken, sonun tabanındaki okulumuzu neden müdafaaya almıyorsun?” değerlendirmesinde bulundu.

Dış politikanın gerçekten milli ve yerli olması gerektiğini ifade eden Altay, “Dış siyasette iktidar, muhalefet yan yana olmalı. İktidar artı muhalefet eşittir büyük Türkiye demek.” diye konuştu.

“Sizin siyaseten değiştirdiğiniz fikirleriniz yok mu?”

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, grup başkanvekilliği görevini yeniden devralmasının ardından ilk kez katıldığı toplantıda, Genel Kurulda bulunuyor olmasının onur verici bir görev olduğunu ifade etti.

İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısını gerçekleştiren teröristin yakalandığını, arka plandakilerin çözülmesi bakımından Bakanlıkların elinden geleni yaptığını anlatan Zengin, “Buna bir karşılık vermek gerekiyordu. Bu manada Pençe Kılıç Harekatı son derece değerli. Bu mevzuyla alakalı olarak CHP’den bir destek ifadesi göremedim.” ifadelerini kullandı.

Bu olaylar karşısında birlik olunması gerektiğini ancak bu birlikteliğin hakiki bir birliktelik olması gerektiğini vurgulayan Zengin, Türkiye’nin uğraşını sürdüreceğini kaydetti.

AK Parti’nin yaptığı bütün işlerin bir bütünlük içerisinde olduğunun altını çizen Zengin, artık tek kutuplu bir dünyanın olmadığını vurguladı.

Bir konuda bir ülkeyle hemfikirken başka bir konuda farkı düşünülebildiğine dikkati çeken Zengin, “Önümüzde Ukrayna örneği var. Bir taraftan Ukrayna’ya yapılanlara itiraz ederken öteki taraftan da Rusya ile bir ilgi götürerek dünyada bir tahıl koridoru açılmasına vesile oldu Türkiye. Bu türlü bakıldığı vakit; kireçlenmiş, yalnızca statik kalan bir dış siyasetten bahsedemiyoruz.” dedi.

Türkiye’nin Mısır’la alakalı itirazlarının doğru olduğunu söyleyen Zengin, “Türkiye bir darbeyi mi savunacaktı?” diye sordu.

Türkiye’de de bir darbe girişiminde bulunulduğunu hatırlatan Zengin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı itirazların son derece yerinde olduğunu belirtti.

Özlem Zengin, şunları kaydetti:

“Üzerinden 9 yıl geçti. Dünyada farklı durumlar, farklı kaideler oluştu. Sizin siyaseten değiştirdiğiniz fikirleriniz yok mu? Ben görüyorum. Çok alışılmıştır. Kurallar değiştiğinde, mevzu değiştiğinde hiç kimseyle kanka olmuyorsunuz lakin yalnızca bir selam veriyorsunuz. Yeni oluşan koşullar gereği yapmanız gerekeni yapıyorsunuz. Bu dünya siyasetinin, büyük bir ülke direktörün gereğidir.”

Bunun üzerine yerinden söz alan Altay, “Terörle çabada CHP, kahraman askerimizin yanındadır. Dualarımız da onlarladır. Onların başarılı olması için bize düşen her misyonu yapmaya hazırız. Tıpkı formda kahraman polisimizin de. Lütfen bunun üzerinden siyaset üretmeye kalkmayın.” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu