Haber

Rektör Prof. Dr. Budak, Çocuklarımız, Türk Dünyasının ortak geçmişini geleceğe taşıyacaklar

EÜ TDAE’den “Uluslararası Türk Dünyası Çocuk Edebiyatı Sempozyumu”

Ege Üniversitesi (EÜ) mesken sahipliğinde; Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü (TDAE), Memleketler arası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Çocuk Vakfı iş birliği ile “I. Uluslararası Türk Dünyası Çocuk Edebiyatı Sempozyumu (TUDCES)” düzenlendi. Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen sempozyumun moderatörlüğünü TDAE Türk Dünyası Edebiyatları Anabilim Kolu Arş. Gör. Şima Doğan Balcı üstlendi. Aktifliğe konuşmacı olarak EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, TDAE Kurucu Müdürü Prof. Dr. Fikret Türkmen, TDAE Müdürü Prof. Dr. Nadim Macit ve Çocuk Vakfı Kurucusu Mustafa Ruhi Sevimli katıldı.

Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü’nün Ege Üniversitesinin uluslararasılaşmasına değerli katkılar sunduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Bu yıl, Türkiye’nin en esaslı Türkoloji merkezlerinden biri olan Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitümüzün kuruluşunun 30. yılını kutluyoruz. Enstitümüz, kuruluşundan bugüne Türk Dünyasının dört bir tarafından yetiştirdiği çok sayıda nitelikli bilim insanı, düzenlediği bilimsel etkinlikler ve öncülük ettiği bilimsel araştırmalar ile üniversitemizin uluslararasılaşmasına değerli katkılar sunmuştur. Türk dünyasının ortak geçmişini ortak geleceğe taşıyacak olan çocuklarımızı ve çocuk edebiyatını mevzu edinen, böylesine değerli bir sempozyuma konut sahipliğini yapmanın memnunluğu içindeyiz” diye konuştu.

“Ülkemiz, Türk Dünyası ile bütünleşme yolunda çok önemli adımlar attı”

Üniversite olarak Türk Dünyası ile çok sayıda iş birliği ve çift diploma uygulamaları yürüttüklerini söz eden Rektör Prof. Dr. Budak, “Biz, idare olarak Türk Dünyası’na gerek jeopolitik ehemmiyeti, gerekse tarihî ve kültürel bağlarımız nedeniyle özel bir değer veriyoruz. Bilindiği üzere ülkemiz yakın periyotta Türk Dünyası ile bütünleşme yolunda çok değerli adımlar attı. Bunlardan biri de giderek büyüyen ve kurumsal bir kimliğe kavuşan Türk Devletler Teşkilatı’dır. Türkiye’nin en kıymetli üniversitelerinden biri olan Ege Üniversitesinin Türk Dünyasına olan özel ilgisi bu alanda gerçekleştirdiği faaliyetlere her geçen gün yenilerinin eklenmesiyle kendisini gösteriyor. Üniversitemiz ile Türk Devletleri Teşkilatı üyesi ülkelerin yükseköğretim kurumlarıyla gerçekleştirdiğimiz çok sayıda işbirliği ve çift diploma uygulamaları bulunuyor. Ayrıyeten, Türk Dünyası Orhun Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı kapsamında da ikili işbirliği muahedeleri yapıldığını belirtmek isterim. Elbette bunlarla yetinmiyor, akademik birikimlerimizin bize verdiği özgüven ve kararlılıkla yeni muahedeler ve işbirlikleri için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu yıl birincisi gerçekleştirilen, bu sempozyuma katkı sağlayan akademisyenlerimizi ve sempozyumu ilgiyle takip eden siz bedelli iştirakçileri kutlar ve başta ülkemiz olmak üzere Türk dünyası için de verimli bir sempozyum olmasını dilerim” dedi.

“Edebiyatımızda çocukla ilgili yazılmış çeşit çeşit eserler var”

Çocukların toplum için büyük bir ehemmiyet taşıdığına dikkat çeken TDAE Kurucu Müdürü Prof. Dr. Fikret Türkmen, “EÜ TDAE’nin kuruluşunun 30. yılında bu türlü bir aktifliği planladıkları için tüm düzenleme heyetine teşekkür ediyorum. Bu sempozyumda insanın çocukluk devrinin ayrıştırılması epey hoşuma gitti. Mevzumuz yalnızca edebiyat değil. Zira çocukla ilgili niyet ve inançlar tarih boyunca gelişmeleriyle birlikte ele alınmalı. Çocuk eski Türk toplumunda çok büyük ehemmiyete sahiptir. İnsan gücü muhtaçlığı, etraf kabileleri, hatta aşiretleri itaat altına alabilmek ve aile kuruluşunun devamını sağlayabilmek için toplumda epeyce kıymetli bir varlıktır. Hasebiyle çocuk eğitimi başlı başına bir inceleme bahsidir. Bu noktada kastettiğim pedagojik manada bir eğitim değil; çünkü klâsik manadaki eğitim de son derece kıymetlidir. Akrabalık tabirleri içerisinde de çocukla ilgili son derece değerli tabirler vardır. Bunlar günümüzde bazen açık bazense sembolik olarak devam eder. Bu sembolleri dikkatle incelediğimiz vakit, toplumu bir ortada tutan en kıymetli ögeler olduğunu görürüz. Örneklerini gerek klasik edebiyatımızda halk şairlerinde, gerekse çağdaş edebiyatımızda da görürüz. Edebiyatımızda çocukla ilgili yazılmış çeşit çeşit eserler vardır. Bu değerli sempozyumda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” diye konuştu.

“Çocuklarımız geleceğimizin ufuklarıdır”

Çocuk edebiyatının lisan, dünya ve insan münasebetleri açısından büyük değer taşıdığını vurgulayan TDAE Müdürü Prof. Dr. Nadim Macit , “TDAE olarak, kuruluşumuzun 30. yılını kutluyoruz. Bu vesileyle Enstitümüzün kurucusu olan Prof. Dr. Fikret Türkmen hocamıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Biz, Türk Dünyası ile ilgili bilimsel toplantılar düzenliyoruz. Bilhassa günümüzde hem devletimiz hem de Türk Dünyası açısından kıymetli olan problemleri bilimsel toplantılar çerçevesinde değerlendirmeye çalışıyoruz. Bugün birincisini gerçekleştirdiğimiz ‘I. Uluslararası Türk Dünyası Çocuk Edebiyatı Sempozyumu’muz da bu toplantılardan birisi. Çocuklarımız geleceğimizin ufuklarıdır. Münasebetiyle lisan, dünya ve insan bağlantıları açısından çok kıymetli bir sorundur. Burada yurt dışından ve ülkemizden gelen bilim insanları bu sıkıntıyı detaylı olarak tartışacaklar. Bu süreçte TDAE’nin Türk Dünyası ile ilgili sıkıntıları çözmede, kendini gerek maddi gerekse manevi ve akademik manada geliştirmesinde Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Necdet Budak’ın dayanakları çok büyük. Bu nedenle kendilerine de teşekkürlerimizi sunuyoruz. Herkes için verimli bir sempozyum olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu