Haber

Örencik köylülerini sevindiren karar. Danıştay Maden Projesinin Yeniden İncelenmesine Karar Verdi

DİLAN BUTLU

Kütahya’nın Simav ve Tavşanlı ilçeleri sınırları içindeki yaklaşık 10 köyü ilgilendiren altın madenine köylülerin açtığı davada Danıştay 6’ncı Dairesi kararını açıkladı. Oda, köylülerin maden şirketine verilen olumlu ÇED kararına itiraz etmeleri ve kamulaştırma kararının iptali için açtıkları davada maden sahasındaki bilirkişi incelemesinin yeniden incelenmesine karar verdi. Dosya yeniden Kütahya 1. İdare Mahkemesi’ne gönderildi.

Örencik köyünün Zenit Madencilik Şirketine karşı mücadelesi 2019 yılından bu yana sürüyor. 8 Ekim 2021’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED dosyasını onayladı ve hemen ardından 28 Ekim 2021’de köylülerin kamulaştırılmasına karar verildi. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile tez. Bu kararlara karşı köylüler, “ÇED olumlu” kararına itiraz ederek tezgâh kamulaştırmasının iptali için Danıştay’a dava açtı. Danıştay 6’ncı Dairesi, maden sahasında bilirkişi incelemesinin yeniden yapılmasına karar verdi. Dosya yeniden Kütahya 1. İdare Mahkemesi’ne gönderildi.

Türk, İngiliz, Kanadalı, Katarlı ve Yunan ortaklı Zenit Madencilik’in Türkiye’de iki kıymetli altın madeni projesi bulunuyor. Bu projelerden biri Balıkesir’in Sındırgı ilçesine bağlı Kızıltepe’de, diğeri ise Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Örencik köyünde.

Zenit Madencilik, Örencik köyünde açacağı madenden her yıl 850 kilo altın çıkarmayı planlıyor. Madenin ruhsat alanı 21 bin 850 dönüm. İlk etapta 6 bin 680 dönümlük alanda çalışmalara başlanacağı, binlerce ağacın kesileceği, dinamit patlatılacağı ve bu bölgede siyanür kullanılacağı belirtildi.

YÜZLERCE AĞAÇ KESİLDİ

ÇED raporunda toplam 2 bin 560 ağacı keseceğini belirten firma, ÇED olumlu kararı ve kamulaştırma kararına ilişkin iptal davaları devam ederken, Orman İşletme Müdürlüğü şefi ve orman ekibiyle birlikte evini satmayan köylü, 30 Haziran’da ekili ve etrafı çevrili araziye girerek 9 bin ağaç kesti. için işaretlendi. Yüzlerce ağaç kesildi.

KÖYLÜLERİN TOPRAKLARINA BETON DÖKÜLDÜ, MEYVE AĞAÇLARI KESİLDİ

Kamulaştırma kararı köylüler tarafından yargıya götürülmesine rağmen şirket 29 Temmuz’da yere beton döktü. 17 Ağustos’ta altın madeni için yüzlerce ağaç kesildi. 19 Aralık 2022 tarihinde şirket, köylülerin tarım arazilerindeki meyve ağaçlarını kesti.

GÖRÜNTÜ (Arşiv)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu