Yaşam

Netflix Haklarını Satın Alsaydı Yüzüklerin Efendisi’ni Marvel Evreni Olarak İzleyebilirmişiz

J.R.R. Tolkien’in hayli tanınan olan Yüzüklerin Efendisi ve onu takip eden Hobbit serileri, beyaz perdeyle buluşmasının akabinde sinemaseverlerin de gönlünde taht kurdu. Üretimlerin üzerinden geçen uzun mühletin gerisinde Amazon, Yüzüklerin Efendisi serüveninin öncesini mevzu alacak yeni bir üretimi üstlendiklerini duyurdu. Olağan başka platformların neden bir proje üretmediği de merak konusu oldu. Halbuki HBO ve Netflix, Yüzüklerin Efendisi cihanını mevzu alacak projelerden vazgeçmiş. İşte detaylar!

Tolkien’in büyük yapıtı, yayımlandığı birinci günden beri herkesin severek okuduğu bir eser.

Yüzüklerin Efendisi, J.R.R. Tolkien’in aslında Hobbit’in devamı olarak yazdığı bir eserdi. İkinci Dünya Savaşı sırasında kaleme aldığı bu eser, beklediğinden çok daha büyük bir hit hâline geldi ve 150 milyonun üstünde sattı.

Yüzüklerin Efendisi beyaz perdeyle buluşunca sinemaseverlerin büyük ilgisiyle karşılaştı.

Kitapları bu kadar sevilen Yüzüklerin Efendisi’ni beyaz perdeye uyarlayan isim, Peter Jackson oldu. Tolkien’in büyük yapıtını sinemaya dönüştürmek için büyük eforlar verdi. Jackson, sinema tarihinde bir birincisi gerçekleştirerek üç saatlik üç sineması peş peşe çekti ve bunu da sinemalar gösterime girmeden yaptı.

Ödüllerle dolu bir seyahat.

Yüzüklerin Efendisi o denli bir üretimdi ki sinema için hazırlıklar çekimlerden 3.5 yıl evvel başlamıştı. Sinema vizyona girmemiş olmasına karşın “Yeni Yıldız Savaşları” lakabını kazanmıştı bile. Birinci sinema olan ve 2001’de vizyona giren Yüzük Kardeşliği’nin fragmanı, izlenme rekorları kırdı ve sinema, bu rekorları gişelerde de kırmaya devam etti. Yüzük Kardeşliği, İki Kule ve Hükümdarın Dönüşü isimleriyle vizyona giren Yüzüklerin Efendisi üçlemesi; toplamda 11 Oscar kazanarak ismini sinema tarihine yazdırmış oldu.

Yüzüklerin Efendisi’nin akabinde Hobbit üçlemesi geldi.

2001 ila 2003 yılları ortasında üç yıl boyunca sinemaseverlere görsel şölen yaşatan Yüzüklerin Efendisi serisi, Hükümdarın Dönüşü sinemasıyla serüvenini sonlandırdı. Gişe rekorları kıran sinemaların son bulması, elbette yapıtın hayranlarını üzdü. İşte 2007 yılında, Yüzüklerin Efendisi sinemalarının direktörü Peter Jackson, The Hobbit’i ve devamında gelecek iki devam sinemasının de direktörlüğünü yapacağını duyurdu.

Beklenmedik bir seyahat ve sabırsızlıkla beklenen bir sinema, The Hobbit.

Yüzüklerin Efendisi’nden öncesini anlatan Hobbit’in sinemaya uyarlaması için direktör koltuğunda aslında Guillermo del Toro oturacaktı. Ancak sinema hakkında çok fazla belirsizlik ve uyuşmazlık olduğu için Toro sinemadan çekilme kararı aldı. Hobbit’in hakları 1976 yılında Saul Zaentz tarafından alındı ve sinemanın yapımcılığını da Zaentz üstlenecekti ama bu plan gerçekleşemedi. Birçok hayran esasen sinemanın Peter Jackson tarafından yönetilmesini istiyordu ve bu istekleri de 2007 yılının Aralık ayında Jackson’ın yaptığı duyuruyla gerçekleşmiş oldu.

Hobbit macerası da sona erince serilerin hayranları boşluğa düştü.

2012 yılında vizyona giren Hobbit serisinin birinci sineması Beklenmedik Yolculuk’u, Smaug’un Çorak Toprakları ve Beş Ordular Savaşı ismindeki iki devam sineması takip etti. Seri, 2014 yılına kadar tıpkı Yüzüklerin Efendisi üzere gişede yeterli bir muvaffakiyet sergiledi lakin Yüzüklerin Efendisi serisi kadar yeterli olmadığı hayranlar tarafından kabul edildi. Yüzüklerin Efendisi için inanılmaz bir efor sarf edilmişti ve çok az animasyon kullanılmıştı; Hobbit’te ise bu durum farklıydı. Fazlaca yeşil ekrana yer verilen ve sahnelerin birçok animasyonla oluşturulan üçleme, hayranlar tarafından eleştirildi.

Hayranlar, Orta Dünya’yı bırakmadı.

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’in sinemaya veda etmesinden sonra elbette hayranlar boşluğa düştüler. Sinemalardan aylar hatta yıllar sonra bile devam sinemasının geleceği hakkında dedikodular ve teoriler ortaya atıldı, Tolkien’in hangi kitabının nasıl çekileceği ile ilgili tartışmalar yapıldı. İlgilerin odağında olan eser ise Tolkien’in oğlu tarafından yazılan, babasının Orta Dünya’sıyla birleştirilen, Yüzüklerin Efendisi kozmosunun art planını anlatan Silmarillion kitabıydı. Hatta o denli ki hayranlar, bu sinemanın çekileceğinin katılaştığını ve direktörün de yeniden Peter Jackson olacağını söylüyorlardı.

Amazon muştuyu verdi, Yüzüklerin Efendisi dizisi herkesi heyecanlandırdı.

Hayranların beklediği Silmarillion sineması vizyona girmedi ve hayranlar artık yeni bir Yüzüklerin Efendisi imalinin gelmeyeceği konusunda mutabakata varmış üzere görünüyorlardı. Ancak 2019 yılında Amazon; hayranları sevindirecek, sürpriz bir duyuru yaptı ve Yüzüklerin Efendisi cihanında geçecek ve birinci sinemanın de öncesinde, İkinci Çağ’da gerçekleşen olayları mevzu alacak bir dizi çekileceğini açıkladı.

Beklenen dizi, Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.

Amazon stüdyolarının üstlendiği Yüzüklerin Efendisi dizisinin ismi Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri olarak açıklandı. İmal, 1 milyar dolara denk gelen beş dönemlik taahhüt alarak daha yayınlanmadan en kıymetli dizi unvanına kavuşmuş oldu. 2020’de çekimlerine başlanan Güç Yüzükleri, tüm dünyada 2022 yılının Eylül ayında yayınlandı.

Güç Yüzükleri fırtınası tüm dünyayı sardı.

Eylül 2022’de yayına girip Ekim 2022’de dönem finali yapan Güç Yüzükleri, Yüzüklerin Efendisi serisinin sevenleri tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı ve en değerli dizi unvanının hakkını verdiği hakkında yorumlar aldı. Genel olarak sevilen bir dizi olması ve elbette efsane bir serinin art planını ele alan konusu sayesinde tanınan oldu. Amazon’un bu başarısı ise akıllara başka sinema ve dizi platformlarının bu türlü bir imale el atıp atmayacağını getirmiş oldu. Bu da yeni bir bilgiyi gün yüzüne çıkardı: Meğerse HBO ve Netflix’in de Yüzüklerin Efendisi cihanında geçecek projelerle ilgili planları varmış!

Westeros’tan Orta Dünya’ya.

HBO’nun Yüzüklerin Efendisi cihanında geçecek projeleri bulunuyordu. Sinema üçlemesini tekrardan yapmak için Tolkien’in yapıtlarının telif haklarını tutan Tolkien ailesine teklif gönderdiler. Tolkien ailesi ise zati var olan bir kıssayı tekrar yapmak istemediği için bu teklifi reddetti.

Netflix’in Orta Dünya macerası.

Netflix’in de elinde Yüzüklerin Efendisi dizisi planları vardı. Bu dizilerin konusu Gandalf ve Aragorn etrafında şekillenmişti. Kısaca bir Gandalf ve Aragorn dizisi planlıyorlardı. Netflix, biraz Marvel kozmosu oluşumuna yönelmişti ve Yüzüklerin Efendisi dizilerinde de bu yaklaşımı benimsemek istiyorlardı. Bu plan, Tolkien ailesinin teklifi reddetmesine neden oldu. Üstelik aile bu projeyi Netflix’in 250 milyon dolarlık teklifine karşın reddetti.

Amazon’un rakipleri.

Tolkien ailesi en sonunda Amazon’la muahedeyi kabul etti lakin onlara daha evvel teklif götürenler de epeyce güçlü isimlerdi. Marvel kozmosunun sağlam isimlerinden olan Russo kardeşler, Yüzüklerin Efendisi kozmosunun Üçüncü Çağı’nı Aragorn’un öyküsü olarak anlatmak istedi. Oscar adaylığı olan sinema imalcisi Anthony McCarten ise Orta Dünya’yı Shakespeare lisanında anlatmayı istedi.

Kazanan, Güç Yüzükleri oldu.

Sonuç olarak Tolkien ailesine giden teklifler ortasında galip gelen, Patrick McKay ve John D. Payne oldu. İkili; Tolkien’in yapıtlarında çok fazla bilinmeyen İkinci Çağı mevzu edinmeyi, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden evvel geçen bir tarihi ve yapıtların çekirdeğinde bulunan güç yüzüklerini anlatmayı hedefledi.

Güç Yüzükleri’nin başarısı.

Amazon, Güç Yüzükleri üstünde çalışmadan evvel düzinelerce müellif, üretimci ve direktörle görüştü. Bu dizinin hazırlıkları konusunda epeyce titiz bir çalışma sergilediler. Bu ayrıntılı çalışmaları da meyvesini verdi ve dizi, Amazon Prime’da yayınlandığı gün platformun en çok izlenen prömiyeri oldu. Bu da 24 saat içinde dünya çapında 25 milyondan fazla kişi tarafından izlenerek gerçekleşti. Dizi hakkındaki görüşler her ne kadar karışık olsa da imalcileri McKay ile Payne, Tolkien’in yapıtlarına duydukları saygıyı göstermek için elinden geldiklerini yaptıklarını ve Tolkien ile Jackson’ın üçlemelerinin hayranları olarak hayal projelerine her şeylerini verdilerini söylüyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu