Haber

Müslüman Başbakan İskoçya’ya

İskoçya’da Nicola Sturgeon’un halefi belli oldu: Humza Yousaf, iktidar partisinin genel başkanlığına seçildi. Pakistan asıllı Yousaf, İskoçya’nın ilk Müslüman başbakanı olacak.İskoçya’da, iktidardaki İskoç Ulusal Partisi (SNP) üyeleri Pazartesi günü yaptıkları duyuruda, üyelerin yeni parti başkanı olarak bölgesel sağlık bakanı Humza Yousaf’ı seçtiğini duyurdu. Parlamentoda çoğunluğa sahip olan SNP, “Birinci Bakan” olarak adlandırılan Başbakanlık görevini de elinde tutuyor. Yusuf, Salı günü (yarın) Edinburgh’daki bölgesel parlamentoda yapılacak oylamanın ardından resmi olarak hükümetin başına geçecek.

İstifa eden eski Başbakan Sturgeon’un yerine parti genel başkanlığına seçilen 37 yaşındaki Yusuf’un, “yakın sırdaşı” olarak bilinen selefinin izlediği siyaseti sürdürmesi bekleniyor. Yousaf, Sturgeon’un istifasının ardından yapılan seçimlerde Maliye Bakanı Kate Forbes (32) ve eski kabine üyesi Ash Regan’a (49) karşı yarıştı.

Yousaf, Edinburgh’da yaptığı açıklamada, “Birinci Bakan” olarak ülkesini yönetebilmenin hayatının en büyük onuru olacağını söyleyerek, “Kendimi dünyanın en keyifli adamı gibi hissediyorum” dedi.

İngiltere’nin dört ülkesinden biri olan ve yaklaşık 5,5 milyon nüfusa sahip İskoçya’da hükümet başkanı seçilen ilk Müslüman olan Yusuf, tüm İskoçların başbakanı olacağını açıkladı. Yousaf’ın partisi SNP, İskoçya’nın Büyük Britanya’dan bağımsızlığını savunuyor. Üç kez bakanlık yaptı.

37 yaşındaki siyaset bilimci Humza Yousaf, nispeten genç olmasına rağmen, hükümetteki önceki rolleri nedeniyle deneyim kazandı. Yousaf, Dışişleri Bakanı olarak görev yaptıktan sonra 2018’de Adalet Bakanı ve 2021’de Sağlık Bakanı oldu. Ancak siyasi rakipleri, ülkedeki sağlık hizmetlerinin kötü durumundan kısmen onu sorumlu tutuyor.

15 Şubat’ta Sturgeon sürpriz bir şekilde “Birinci Bakanlık” ve SNP liderinden istifa ettiğini açıkladı. 52 yaşındaki Sturgeon, Birleşik Krallık’ın en kuzeyindeki İskoçya’nın ilk kadın başbakanıydı.

İstiklal mücadelesi bitti mi?

İngiltere’den bağımsızlığı savunanların öncüsü olarak görülen Sturgeon’un istifası, bağımsızlık hareketinin geleceği sorusunu da gündeme getirdi. Yousaf, görevi devralan Sturgeon’un bu politikasını sürdüreceğini açıklasa da işinin kolay olmayacağı düşünülüyor. İngiliz Yüksek Mahkemesi, yeni bir bağımsızlık referandumunun ancak Londra’daki merkezi hükümetin onayıyla mümkün olacağına karar vermişti. Ancak merkezi hükümet böyle bir adımı kesinlikle reddediyor. Sturgeon’un istifasının ardından kamuoyu yoklamalarında bağımsızlığın temeli düştü.

Yousaf için bir başka olası engel, Sturgeon’un kendi saflarının direnişine rağmen çıkardığı liberal toplumsal cinsiyet yasası olacak. Söz konusu yasa tasarısı, cinsiyet değiştirme için ön koşul olan sağlık raporu zorunluluğunun kaldırılmasını öngörüyor. Ayrıca başvuru yaşı 18’den 16’ya düşürülecek. İngiliz hükümeti öneriyi engelliyor. Yousaf, Londra’nın vetosuna karşı yasal işlem başlatma sözü verdi.

dpa/TY, Birleşik Krallık

DW Türkçe’ye sansürsüz nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu