Ekonomi

Kore Merkez Bankası Başkanı döviz etkisi için Orta Doğu’yu izliyor

Kore Merkez Bankası Başkanı Rhee Chang-yong Cuma günü yaptığı açıklamada, bankanın Kore wonunu desteklemeye yönelik potansiyel politika eylemlerinin Orta Doğu’daki gelişmelerle yakından bağlantılı olduğunu ifade etti. Merkez bankası gerekirse döviz piyasalarına müdahale etmeye hazırlanıyor.

Rhee’nin açıklamaları Washington’da düzenlenen Uluslararası Para Fonu ve 20’ler Grubu finans liderleri toplantıları çerçevesinde yapılan bir mülakat sırasında geldi.

Rhee, İran’ın İsrail’in insansız hava aracı saldırılarına verdiği yanıtın ardından Orta Doğu’daki jeopolitik gerginliklerin bir platoya ulaştığını belirtti. Yine de belirsizlik dolar-kazanç piyasası için bir risk olmaya devam ediyor ve Güney Kore’nin enflasyonunu etkileyebilir.

Kore Merkez Bankası, özellikle son gerginliklerin Güney Kore’nin ihracatı üzerinde olumsuz etkileri olabileceği ve artan petrol fiyatları nedeniyle daha yüksek enflasyon tahminlerine yol açabileceği için durumu yakından izliyor.

Won’un son 17 ayın en düşük seviyesine ulaşmasına rağmen Güney Koreli yetkililer sözlü uyarılarda bulundu ve dolar-won piyasasındaki spekülatif hareketlere karşı “dengeleyici” önlemler almaya hazırlanıyor. Bu önlemler Çarşamba günü ABD, Japonya ve Güney Kore arasında gerçekleştirilen üçlü finans diyaloğunun ardından yapılan ortak açıklamada vurgulandı.

Rhee ayrıca Güney Kore çiplerine yönelik güçlü küresel talebin ülkenin ihracatını beklentilerin ötesinde desteklediğini vurguladı. Bununla birlikte, merkez bankasının zayıflayan won ve artan petrol fiyatlarının ekonomi ve iç talep üzerindeki etkisini gözden geçirmesi bekleniyor. Bu faktörler bankanın Mayıs ayında açıklanması planlanan güncellenmiş ekonomik tahminlerinde dikkate alınacak.

Kore Merkez Bankası, piyasadaki dalgalanmaları gidermek için önemli miktarda döviz rezervine ve diğer araçlara sahiptir. Geçtiğimiz hafta içinde yetkililer tarafından yapılan bir dizi sözlü uyarı ile harekete geçmeye hazır olunduğu vurgulandı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu