Haber

İyi Parti’nin İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin genel görüşme önerisi, TBMM’de AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

İYİ Parti’nin İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin genel görüşme önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. ÂLÂ Partisi Ankara Milletvekili Kürşad Güçlü, “İsveç’in verdiği taahhütler çerçevesinde bugüne kadar yapılanları siyasi iktidarın temsilcilerinin bize, milletimize ve TBMM’ye açıklamasını istiyoruz. NATO’nun genişleme süreci.Ancak Türkiye’nin onur, prestij ve güvenliğinin “Onların çıkarları bizim için her şeyden önemlidir” dedi.

İYİ Parti’nin, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin TBMM’ye sunduğu genel görüşme teklifine ilişkin bugün Genel Kurul’da görüşülmek üzere getirdiği küme önerisi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Teklifin gerekçesini açıklayan İYİ Parti Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu, şunları söyledi:

“SADECE PKK TERÖR ÖRGÜTLERİNİN İSVEÇ’TEKİ FAALİYETLERİNİN DEĞİL FETÖ’NÜN 15 TEMMUZ’DAN SONRA KENDİSİNE ZEMİN BULDUĞU GÖZLEMLENDİ”

“Ukrayna savaşının ardından Finlandiya ve İsveç, bazı güvenlik kaygıları nedeniyle NATO’ya katılma kararı aldı ve bu yönde başvuruda bulundu. Bu iki ülkenin başta PKK ve FETÖ olmak üzere teröre karşı tutumları nedeniyle Türkiye ilk başta onların üyeliğini onaylamadı. Terör örgütü PKK/YPG’nin destekçisi oldukları için ülkede para toplayabilecekleri veya gösteriler düzenleyebilecekleri, devlet radyosunun da örgüt liderleriyle röportajlar yayınlayabildiği görüldü. Sadece PKK terör örgütlerinin faaliyetleri değil, FETÖ de özellikle 15 Temmuz’dan sonra İsveç’te kendine yer buldu.

Böyle bir görüntüyle karşı karşıya kalan Sayın Cumhurbaşkanı, 17 Mayıs 2022’de İsveç’i terör örgütlerinin kuluçka merkezlerinden biri olarak tanımlamış ve NATO’ya girmenin mümkün olmadığını açıklamıştı. Yine bir gün sonra yapılan AK Parti Meclisi grup toplantısında Sayın Erdoğan, ‘İsveç’ten 30 terörist istedik, vermeyeceğimizi söylediler. Teröristlerden vazgeçmeyecekseniz bizim için NATO üyeliği isteyeceksiniz. Onun “PKK’ya destek olup bizden destek istemesi mümkün değildir, evet demeyiz” açıklamasını hepimiz biliyoruz. Dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın teröristlerin iadesi konusunda adım atılmadığına dair sözleri kamuoyuna yansıdı.

“SAYIN ERDOĞAN’IN İSVEÇ’İN YARDIM PROTOKOLÜNÜ İMZALAYARAK TBMM’YE GÖNDERMESİNDE NE DEĞİŞTİ?”

İsveç’te yeni terörle mücadele yasası 1 Haziran 2023’te yürürlüğe girmiş olsa da uygulamada beklentilerin ne ölçüde karşılandığı incelenmeyi bekliyor. Türkiye’nin iadesini istediği teröristlerden kaçının teslim edildiği de belli değil. Bir diğer konu da kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar ne yazık ki Türk milleti tarafından endişeyle takip edilmektedir. İsveç’in ifade özgürlüğü adı altında Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına izin vermeye devam ettiği görüldü.

Şimdi soruyoruz, bu ve benzeri açıklamalar ortada iken Sayın Erdoğan İsveç’in katılım protokolünü imzalayıp TBMM’ye gönderdiğinde ne değişti? İYİ Parti olarak bu konuda iki ana konuya odaklanıyoruz. Birinci; Nihai ve nihai kararı Meclisimiz verecektir. Elbette siyasi iktidarın bu sorumluluktan kaçması için hiçbir neden yok. Siyasi iktidarın özellikle seçim döneminde yüksek sesli açıklama ve eylemleriyle iç politika malzemesi haline getirdiği bu sorunun, ülkemizin ciddiyeti üzerindeki olumsuz etkisinin de bilincindeyiz. Elbette bunun bir temeli var. Rahip Brunson’un dönüşü, Deniz Yücel trajedisi, Cemal Kaşıkçı olayı gibi birçok konuda bu örneklerle karşılaşıyoruz.

Bizim açımızdan sorunun ikinci boyutu; Bizim görüşümüz, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin alması gereken bir kararın, siyasi iktidarın bu tutarsız çizgisiyle değil, elimizdeki somut adımlar ve imkanlarla değerlendirilmesi gerektiğidir. İsveç’in verdiği taahhütler çerçevesinde bugüne kadar neler yapıldığını iktidar temsilcilerinin bize, milletimize ve TBMM’ye açıklamasını istiyoruz. NATO’nun genişleme sürecine saygı duyuyoruz. Ama Türkiye’nin onuru, prestiji ve güvenlik çıkarları bizim için her şeyden önemlidir. “Türk ekonomisi böyle bir krize sürüklenip bağımlı bir ekonomik yapıya dönüşürken, Gazi Meclisimizin bu kararlarını dikkatle incelemek bizim sorumluluğumuzdur.”

“İSVEÇ’TE HERHANGİ BİR GELİŞME GÖRMEDİM. KURAN YAKMAYA DEVAM ETTİLER”

Saadet Partisi Bursa Milletvekili Cemalettin Kani Torun ise, “Finlandiya bir şekilde istenilen şartları sağladı, İsveç’te bir gelişme görmedim. Kur’an-ı Kerim yakmaya devam ettiler, bir teröristin Türkiye’ye iade edildiğini duymadık. Ne değişti?” Cumhurbaşkanı bunu imzaladı, Meclis de bunu duyurdu.” “E-postayla gönderdi” dedi.

“TÜRKİYE BU KADAR ÇELİŞİK BİR DIŞ POLİTİKAYI HAK ETMEZ”

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir şunları söyledi:

“NATO zirvesine giderken Cumhurbaşkanı, ‘Onlar bize Avrupa Birliği’nin yolunu açsınlar, biz de İsveç’in önünü açalım. Yolu açtık mı? Bir gelişme yok. Gelişme var mı’ dedi. F16’nın satışıyla ilgili mi? Hayır ama bu önerge Meclis’e geliyor.’ “F35’lere 1,5 milyar ödedik ama onu bile alamadık henüz. Kuzey Irak’taki PKK/YPG varlığına karşı hiçbir şey yapmıyorlar. Buna devam ederlerse İsveç’i NATO’ya sokmayacağız.” Burada bir gelişme var mı?” “Hayır. İsveç’te Kuran’ın yakılması devam ediyor mu? Bunun için ne yaptın? Buraya gelip gözyaşı dökerek hiçbir şey başarılamaz. Ne oldu da muhtırayı getiriyorsun? Biz NATO’nun genişlemesinden yanayız, İsveç’in NATO’ya katılmasından yanayız ama Türkiye Cumhuriyeti bir “Dış politikasını belirlerken sürekliliğini düşünmek zorundadır. Bunu düşünerek bu yolda asla yürüyemezsiniz.” Dünü unutacağım. Türkiye bu kadar çelişkili bir dış politikayı hak etmiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu