Haber

İsveç, Erdoğan’ın maketinin asıldığı eylemi soruşturmayacak

Geçtiğimiz hafta Stockholm’de düzenlenen protestoyla ilgili İsveç’ten yeni bir açıklama geldi. İsveç gazetesi Aftonbladet’e konuşan Savcı Lucas Eriksson, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maketinin direğe asıldığı protestoların ‘İsveç yasalarını ihlal etmediğini’ söyledi. Eriksson, modelin direğe asılması eylemiyle ilgili soruşturma başlatılmayacağını açıkladı.

Eriksson, “Davayı hakaret davası olarak ele aldım ancak hakaret teşkil edecek kadar yeterli bulmadım. Bu nedenle ön soruşturma başlatmamaya karar verdim” dedi.

“TÜRKİYE İLE MÜZAKERELER İYİ GİDİYOR”

Öte yandan İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, ülkesinin NATO’ya tam üyelik sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kristersson, Macaristan’ın İsveç ve Finlandiya ile birlikte şu anda NATO üyeliğini onaylamayan Türkiye ile “iyi bir konumda” olduğunu söyledi.

“Müzakereler açısından durum iyi gidiyor” diyen Kristersson, İsveç ve Finlandiya’nın 28 Haziran 2022’de Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi’nde Türkiye ile vardıkları anlaşmayı yerine getirmek için söz verdikleri adımları attıklarını sözlerine ekledi.

Ne oldu?

Stockholm’de tarihi belediye binası önünde toplanan protestocular, Erdoğan’a benzeyen maketi bir direğe astı. Eylem Ankara’nın tepkisini çekerken, İsveç Büyükelçisi de Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Kristersson, bu eylemle İsveç’in NATO üyelik başvurusunun sabote edilmek istendiğini söyledi.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlen’in 17 Ocak’ta Türkiye’ye yapacağı ziyareti de iptal etti. (DIŞ HABERLER)

akcakalehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu