Haber

İsrail’in eski Berlin Büyükelçisi, Almanya Sivil Toplumunun AfD’yi Desteklemesinden Hayal Kırıklığına Uğradı

İsrail’in eski Berlin Büyükelçisi Shimon Stein, sağcı popülist AfD partisine artan destek nedeniyle Almanya’daki sivil toplumla ilgili hayal kırıklığını dile getirdi. Son bilgilere göre AfD’nin oy oranı yüzde 22. İsrail’in eski Berlin Büyükelçisi Shimon Stein, İslam’a ve göçe karşı çıkan sağcı popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin sandıklardaki oy oranının yüksek olması nedeniyle Alman sivil toplumuna yönelik hayal kırıklığını dile getirdi.

Stein, German Editorial Network’e (RND) yaptığı açıklamada, “Bir gözlemci olarak Almanya’da sivil toplumun konfor alanından pek çıkmadığını görüyorum. Demokratik sivil toplumun daha uyanık olmasını bekler ve geçmişte yaşananların ışığında mevcut gelişmelere müsamaha gösterilmeyeceğini söylerim.”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un iki yıl sonra yapılacak federal seçimlerde AfD’nin 2021’de aldığı yüzde 10’luk oydan daha iyi bir sonuç elde etmeyeceğine ilişkin açıklamaları hakkında yorum yapmak istemediğini belirten eski büyükelçi, “Halkın yüzde 10 oyla yetinmesine şaşırıyorum. Yüzde 10, olması gerekenden 10 puan fazla!” söz konusu.

AfD’ye yönelik artan takviyeler nedeniyle özellikle Almanya’nın doğu eyaletlerinde sakinleştirici açıklamalardan ziyade şimdi önlem alınması gerektiğine işaret eden Shimon Stein, bazılarının demokrasiyi “iyi hava sistemi” olarak ekonomik refahla sıkı sıkıya bağlı gördüklerini savunarak, “Bu nedenle Almanya’nın en büyük sınavı, ekonomik refah çöktüğünde demokrasinin kötü hava koşullarında hayatta kalacak kadar güçlü olup olmadığını görmek olacaktır.”

AfD anketlerde yükselmeye devam ediyor

Kamuoyu araştırma şirketi Insa’nın Bild gazetesi için yaptığı güncel anketin sonuçlarına göre AfD ülke genelinde yüzde 22 oy oranına sahip. Bu oran ile ana muhalefetteki CDU/CSU’dan oluşan ve muhafazakar Birlik Partilerinin sadece dört puan gerisinde kalan AfD’nin hükümeti oluşturan üç koalisyon partisinin her birinden daha fazla oy aldığı görülüyor.

Ankete göre Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) oy oranı yüzde 18, Yeşiller’in yüzde 14 ve koalisyonun küçük ortağı liberal parti FDP’nin (Hür Demokratlar) oy oranı yüzde 7.

Alman haber ajansı dpa tarafından yayınlanan ve kamuoyu araştırma kuruluşu YouGov tarafından yürütülen anket sonuçlarına göre, Alman vatandaşlarının yüzde 57’si AfD’nin aşırı sağda konumlandığını düşünüyor.

Başbakan Scholz, AfD’nin sandıklardaki yükselişinin uzun sürmeyeceğini öne sürerek, “Bir sonraki federal seçimde AfD’nin eskisinden daha iyi bir performans gösteremeyeceğinden eminim” dedi. 2021 genel seçimlerinde AfD yüzde 10,3 oy aldı.

AFP, dpa/ AI, ET

DW Türkçe’ye VPN ile sansürsüz nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu