İş

Ispanak ve turp hasadı başladı: İş çok, işçi yok

Ispanak ve turp hasadı başladı: İş çok, emekçi yok

ADANA Adana’nın Kozan ilçesinde ıspanak ve turp hasadına başlandı. Turp ve ıspanaklar Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırılırken üreticiler personel bulmakta zorlanıyor.

Faydalı Mahallesi’nde çiftçi Adnan Özdemir’in bin dönüm arazi kiralayarak ürettiği turp ve ıspanakta hasat periyodu başladı. 5 ay boyunca süren ağır mesaiden sonra hasat devrinde günde 100 personelin çalışacağını belirten Adnan Özdemir, günlük 200-250 TL yevmiye verdiklerini fakat personel bulmakta zorlandıklarını söyledi. Dönemin verimli geçtiğini kaydeden Özdemir “Burada ıspanak, turp, marul ve lahana kışlık zerzevat çeşitlerimizi yetiştiriyoruz. Bölgede bir ben yapıyorum genelde Kadirli bölgesinde yoğunluk çok. Bin dönümlük bir toprakta kiralama üzerinden mahsullerimizi ekiyoruz. Yük olarak turp ve ıspanak yetiştiriyoruz. 5 aylık bir süreçten geçiyor mahsul olana kadar. 80 emekçi tarlada 20 tane işçimizde burada havuzda çalışıyor. Türkiye’nin her bölgesinden alıcımız var bizleri buluyor az önce Hatay’a bir tırımız gitti, şuan Elbistan ve Tokat’a gidecek tırlarımız yükleniyor” dedi.

Çiftçilerin yapabildikleri işi tam anlamıyla A’dan Z’ye yapabilecek formda yapması gerektiğini belirten Özdemir, “Tarım sektöründe milletin ağladığı bir durum yok gerçekten yetiştiren para kazanıyor. Burada çalıştıracak işçi bulamıyorum millet ağlamasın boşu boşuna. İş var, çalışan yok çiftçi kazanıyor. Günlük 2.5 saat tarlada çalışanlara 200 havuzda çalışana 250 TL veriyoruz ama işçi bulamıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu