Haber

İmamoğlu, ‘Beyoğlu Mekansal Strateji Planı’nı Açıkladı: “Hiç Kimse Beyoğlu ile Yapboz Tahtası Gibi Oynayamayacak”

Haber : OKTAY YILDIRIM Kamera: ADEM KARABAYIR

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, ‘Beyoğlu Mekansal Strateji Planı’nı kamuoyuyla paylaştı. İmamoğlu, “Beyoğlu, bu strateji belgesiyle aslında gerçek kimliğini ortaya koymuştur. ‘Ben, Beyoğluyum’ demiştir. Aynı zamanda, ‘Tarihim ve mekanlarımla buradayım ve hep burada olacağım’ demiştir. Dolayısıyla hiç kimse, kayıt altına alınan bu süreçle yapboz tahtası gibi oynayamayacaktır” dedi. İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısına da değinerek, “İstiklal Caddesi; dayanıklıdır, güçlüdür” diyen İmamoğlu, “Bu görüntüyü, kuşatılmışlığı ortadan kaldırmalıyız. İstiklal Caddesi’nin, Beyoğlu’nun, bu tür alanların gerçek güvenliğini sağlayacak olan, 16 milyon insanıdır. O bakımdan bu bakış açısıyla da Beyoğlu’nu ve İstiklal’i değiştirmeliyiz. Alışılmış ki bu işin sorumlusu, saksılar ve banklar değildir” diye konuştu.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, paydaşların görüşleri alınarak hazırlanan ‘Beyoğlu Mekansal Strateji Planı’nı açıkladı. İstiklal Caddesi Halep İşhanı’ndaki Ortaoyuncular Tiyatrosu’nda düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan İmamoğlu şunları söyledi:

“ŞEHİRLERİ BEKLEYEN EN BÜYÜK TEHLİKELERDEN BİRİ YÖNETİCİ PERVASIZLIĞIDIR: Şehirleri bekleyen en büyük tehlikelerden biri yönetici pervasızlığı, densizliği, umursamazlığı ve kibridir. Yani bir anda bir alan için, ferdî kaprisleriyle ya da şahsî birikimleriyle karar verme düzeneğini hayata geçiren bireyler, geçmişten gelen büyük kıymetleri, yapıtları ortadan kaldırabilmiştir ya da yaptığı yapıtlarla, bir eser değil, kalıcı tahribat üretmiştir. Bunun örneklerini ülkemizde de kentimizde de görebilmek mümkün. O bakımdan biz, bütün bu anlayışın karşısında bir duruşu, ortak aklı hakim kılmak istiyoruz. Bir öteki hoşluğu var, ortak akıl ve İstanbul yan yana gelince, derinliği süper. Geçmişten bugüne ve bugünün dünyasında, katkı sunma isteği olan, ‘İstanbul’a ben de katkı sunmak istiyorum’ dendiğinde on milyonlarca partner bulmak, farklı milletlerden, farklı inançlardan, farklı kültürlerden on milyonlarca insanın katkısını oraya taşıyabilmek mümkün. Yani vericisi olan, fedakarlığını ortaya koyan, böylesi derin bir insan kaynağının kendini ortaya koyabilmesini mümkün kılan, böylesi bir şehrin ortak akılla, nasıl sonuçlar oluşturabileceğini, varın siz düşünün.

BEYOĞLU, ‘STRATEJİ BELGESİYLE’ GERÇEK KİMLİĞİNİ ORTAYA KOYMUŞTUR: ‘Vizyon 2050 Belgesi’yle İstanbul için geniş bir perspektif ortaya koyduk. Beyoğlu’nda ortaya koyduğumuz bu ‘Beyoğlu Mekansal Strateji Belgesi’yle de onun bir kesimi olarak, tekrar geleceğe dönük bir seyahati tariflemiş olduk. Beyoğlu’nun kültür-sanat, ticaret, yaşam, yoksulluk, işgaller, kullanım aykırılıkları ve altyapı gibi konularda birçok sorunu var. Sorunların tümden çözüme kavuşmasıyla bu güzel, güzide alan, gerçekten geleceğe dönük, başta insanları konuk etmesiyle, yani turizmin en önemli merkezlerinden birisi olması sıfatıyla çok önemli bir hazırlık içerisinde. Beyoğlu, bu strateji belgesiyle aslında gerçek kimliğini ortaya koymuştur. ‘Ben, Beyoğlu’yum’ demiştir. Tıpkı vakitte, ‘Tarihim ve mekanlarımla buradayım ve hep burada olacağım’ demiştir. Bunu kayıt altına almıştır. Münasebetiyle hiç kimse, kolay kolay kayıt altına alınan bu süreçle yapboz tahtası üzere oynayamayacaktır.

BİR SONUÇ DEĞİL, BİR BAŞLANGIÇ: Beyoğlu için umutlu bir geleceği elbirliğiyle kurulabileceğinin farkındayız. Bunun, Beyoğlu hafızasına sahip çıkarak, tüm özgün kıymetleriyle yaşatarak paha üretmeye devam ettirebilirsek mümkün olduğunu da biliyoruz. O bakımdan bu süreci, bir sonuç değil, bir başlangıç olarak da algılamanızı ve sürecin her vakit içinde olmasını istiyorum. Beyoğlu, turizmle kıymetlerini koruyacak, beslenecektir, kazanacaktır. Tıpkı vakitte Beyoğlu, cümbüş hayatının da kalbi olmaya devam edecektir. Olağan teknoloji katkılarıyla geleceğe de hazırlanacak bir bölge olacaktır. Beyoğlu’nda yaşayan herkes, teminatlı iş imkanlarıyla kendini geliştirme imkanlarına sahip olacaktır. Beyoğlu; çeşitliliğin, özgürlüğün ve yaratıcılığın merkezi olacak. Haliç ve Boğaz kıyılarında kesintisiz yürüyebileceğiniz, bisiklet kullanacağınız, spor yapabileceğiniz bir alana dönüşecektir. Mahallelerimizi daima birlikte sahipleneceğiz ve parklarımızla, bahçelerimizle, bostanlarımızla birlikte üretip, kültür-sanat alanlarıyla bu kentin insanlarının yaratıcılıklarına büyük katkı sunacaklardır. Bu Stratejik Plan’da Beyoğlu, sarsıntıya güçlü, iklim kriziyle gayret eden, savaşan, afetlere hazırlıklı bir ilçe pozisyonuna kavuşacaktır. Tüm bunların kazandırılması ve başarılmasının, lakin daima birlikte elimizi taşın altına koymamızla mümkün olduğunu belirtmek isterim.”

“TERÖRÜRÜN SORUMLUSU SAKSILAR VE BANKLAR DEĞİLDİR”

Toplantıda, 13 Kasım Pazar günü 6 kişinin öldüğü 81 kişinin yaralandığı terör saldırısına da değinen İBB Başkanı İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstiklal Caddesi; sağlamdır, güçlüdür. İstiklal Caddesi, barışın merkezidir; çatışmanın merkezi asla değildir, olamaz. Bunu daima birlikte sağlamalıyız. Bu manzarayı, kuşatılmışlığı ortadan kaldırmalıyız. İstiklal Caddesi’nin, Beyoğlu’nun, bu tür alanların gerçek güvenliğini sağlayacak olan, 16 milyon insanıdır. O bakımdan bu bakış açısıyla da Beyoğlu’nu ve İstiklal’i değiştirmeliyiz. Elbette şanssız bir an yaşadık. Terör taarruzuyla altı insanımızı kaybettik. Teröre karşı daima birlikte çaba etmek zorundayız. Terör, yalnızca İstanbul’da, İstiklal Caddesi’nde değil, dünyanın birçok ülkesinde, Avrupa’nın göbeğinde, Amerika’da, Asya’da, Uzak Doğu’da, ne yazık ki Afrika’da, her şehirde, en önemli kentte, dünyanın en önemli merkezlerinde yaşanabiliyor. Çok acı trajediler yaşanabiliyor. Bunlara topyekün hep birlikte karşı durmalı ve mücadele vermeliyiz. Biz biliyoruz ki, terörün de çözümü, kötülüğün de çözümü, karşısında duran iyiliğin gücüne ve büyüklüğüne bağlıdır. Biz, o iyiliğin gücü ve o güzelliğin ve o iyi düşüncenin gücü olarak, her gün Beyoğlu’nda, İstiklal ‘de yürümekten büyük onur ve keyif duyuyoruz. Allah, gücümüzü arttırsın. Tabii ki bu işin sorumlusu, saksılar ve banklar değildir; onu da ifade edeyim. Umarım her konuda ortak akılla, iyi düşünerek, güzelliklerin nasıl olabileceğine ortak bir kararla hareket ederiz. Güzel bir gelecek diliyorum Beyoğlu’na, İstanbulumuza, Türkiyemize ve elbette bütün dünyaya.”

TAYFUN KAHRAMAN’A ALKIŞ”

Tanıtım toplantısında, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe ile İBB İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Gürkan Akgün de birer konuşma yaparak, konunun detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Gökçe’nin “Gezi Davası”ndan karar giyen mesai arkadaşı Tayfun Kahraman’a, sürece katkılarından dolayı teşekkür etmesi, salondan büyük alkış aldı.

“STRATEJİ PLANI” ÇALIŞMALARI 2020 YILINDA BAŞLADI

Beyoğlu; tarihsel geçmişi, merkezi konumu, Boğaz ve Haliç kıyıları ve çok kültürlü nüfus yapısı ile İstanbul’un en kıymetli merkezlerinden biri.  Yıllar içinde yaşanan aksilikler, ilçenin bütününün yeni bir anlayışla planlanmasını gerektirdi. İBB, 2020 yılı sonunda, “Sen de fikrini söyle, hayalindeki Beyoğlu’nu ortak akılla birlikte tasarlayalım” diyerek yola çıktı. Yaklaşık 2 yıl evvel başlayan süreç, hususun tüm paydaşlarının görüşleri alınarak şekillendirildi. Plan çalışması kapsamında, 300’den fazla aktiflik gerçekleştirilip, yaklaşık 15 bin bireyle birebir temas kuruldu. Binden fazla teklif toplandı ve tüm kurumlara örnek olabilecek bir iştirak süreci uygulandı. Çalışmalar sonunda; ilçenin çok kültürlü yapısı ve kültürel mirası korunarak, daha yaşanabilir, zelzeleye güçlü bir hale gelebilmesi için “Beyoğlu Mekansal Strateji Planı” oluşturuldu.

BEYOĞLU MEKANSAL STRATEJİ PLANI NEDİR?

Beyoğlu Mekansal Strateji Planı, ilçenin tüm bileşenleri ile tüm bahislerini bir ortada ve birbirileriyle alakalı olarak pahalandıran, geleceğe yönelik bir vizyon dokümanıdır. Plan, kamuoyunun da değerlendirmesi için İstanbullularla paylaşılıyor. Bu çalışmaya ait görüşlerini iletmek ve değerlendirmede bulunmak isteyen İstanbullular, beyoglusenin.ist platformunu takip edebilecek. Bundan sonra gerçekleştirilecek etkinlikler de tıpkı platformdan paylaşılacak. Tüm bu çalışmalardan sonra plan, son halini alacak. Plan ile ilçenin tüm mahalleleri ortasında toplumsal kaynaşmanın gerçekleşmesi; ekonomik şartlarının uygunlaştırılması, eğitim ve sıhhat imkanlarının güçlendirilmesi; kültür ve turizm faaliyetlerinin niteliğinin güzelleştirilmesi, kültürel mirasın korunması ve geliştirilmesi; kamuya açık alanların tekrar düzenlemesi üzere birçok mevzuda kapsayıcı olması; kurumlar ortası eşgüdümü sağlaması ve Beyoğlu’nun meselelerine ortak akılla istikamet verecek bir mutabakat metni ve yol haritası olması amaçlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu