Sağlık

Huggy Wuggy korku ve kaygıya yol açıyor, şiddete yatkınlığı artırıyor

Ebeveynler oyun ve oyuncakları devamlı denetim etmeli…

Keskin dişleri, üçgen başı ve uzun kolları ile bir kaygı oyunu karakteri olan Huggy Wuggy’nin peluş oyuncağı çocukların psikolojisini olumsuz etkiliyor. Bilhassa gerçek ve hayali ayırt etmekte zahmet çeken okul öncesi devirdeki çocukların bu stil oyuncaklardan korktuklarını belirten uzmanlar, Huggy Wuggy ve gibisi oyuncakların çocuklarda şiddete yatkınlığın artmasına ve tasa bozukluklarına sebep olduğunu tabir ediyor. Uzman Klinik Psikolog Seren Doğantekin, ebeveynlere çocuklarının hangi oyuncaklarla oynadığını, ne çeşit oyunlar oynamayı tercih ettiğini ve bu oyunların içeriğini denetim etmelerini, kaygı içerikli oyuncaklarla neden oynamamaları gerektiğini anlatmalarını tavsiye ediyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Seren Doğantekin, Huggy Wuggy isimli şiddet içerikli ve korkutucu oyun içeriğinin figürü olarak üretilen peluş oyuncağın çocuklarda yol açtığı olumsuz tesirlere değindi, ebeveynlere son derece değerli tavsiyelerde bulundu.

Huggy Wuggy kaygı ve telaş bozukluğuna yol açıyor

Çocukların oyunlardan ve sinemalardan korksalar bile merak duygusu ile izlemeye devam ettiklerini vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Seren Doğantekin, “Huggy Wuggy keskin dişleri, üçgen kafası ve uzun kolları ile bir korku oyunu karakterinin oyuncağıdır. Bu oyuncak özellikle okul öncesi ve ilkokul çocuklarının psikolojisini olumsuz etkiliyor. Özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklar gerçek ve hayali ayırt etmekte güçlük çektiği için bu tarz oyuncaklardan korkuyorlar. Bu tarz oyuncaklar çocuklarda kaygı bozukluklarına ve şiddete yatkınlığın artmasına sebep oluyor” dedi.

Oyuncağın canlanıp ziyan vereceğini düşünüyorlar

Uzman Klinik Psikolog Seren Doğantekin, ‘Çocuklar oyuncağının canlanacağını, gece bir zarar vereceğini ve onları korkutacağını düşünüyorlar’ dedi ve kelamlarına şöyle devam etti:

“Huggy Wuggy ve gibisi oyuncaklara sahip çocuklarda gece yalnız uyuyamama, karanlıkta kalamama, tuvalete tek başına gidememe yahut alt ıslatma gibisi davranışlar ortaya çıkıyor. Oyuncaktan etkilenen çocukların uyku, yeme, içme ve tuvalet üzere tertipleri bozulma eğilimi gösteriyor. Oyuncağının kaygı figürü olması dışında oyuncağı merak eden çocuklar oyunu araştırmaya yahut görüntülerini izlemeye başlıyor. Oyun, içeriğinde endişe, şiddet ve ziyan verme öğeleri içeriyor. Huggy Wuggy keskin dişleri ile oyunda endişe uyandırıyor ve oyuncuyu yakaladığında oyuncu ölmüş sayılıyor. Bu biçim oyun ve oyuncaklar çocuklarda öfke, tasa ve kaygı hisleri uyandırıyor. Çocuklar ya tasa belirtileri gösterir ya da saldırgan davranışlarda bulunmaya başlıyor. Okula gitmeyi reddetme yahut okulda şiddet uygulama üzere durumlar ortaya çıkabiliyor.”

Çocuğa alternatif oyuncak seçenekleri sunulabilir

Oyun ve oyuncakların çocuğun hayatı anlamlandırması için kıymetli bir etken olduğunu tabir eden Uzman Klinik Psikolog Seren Doğantekin, “Bu yüzden oyuncak seçiminde dikkatli olmakta yarar var. Ebeveyn olarak çocuğunuzun hangi oyuncaklarla oynadığını, ne çeşit oyunlar oynamayı tercih ettiğini ve bu oyunların içeriğini denetim etmelisiniz. Çocuğunuzun yaşına uygun oyuncak seçmelisiniz. Şiddet içeren ve korkutucu figür bulunan oyuncaklardan uzak durulması gerekiyor. Çocuğun bu mevzuda ısrarına karşı neden bu biçim oyuncaklarla oynanmaması gerektiği onun yaşına uygun bir halde açıklanmalı. Ebeveynler çocuğun istediği oyuncağı almayı reddedebilir ve ona alternatif oyuncak seçenekleri sunabilirler.” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu