Haber

Güney Kore’de milletvekilleri maaşlarının yüzde 3’ünü depremzedelere bağışlayacak

Güney Kore Ulusal Meclisi, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle milletvekillerinin maaşlarının yüzde 3’ünün Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardıma bağışlanması kararını onayladı.

Yonhap haber ajansının haberine göre, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Türkiye ve Suriye’deki afetzedelere yönelik hızlı destek tedbirlerini içeren karar, TBMM Genel Kurulu’nda 229 milletvekilinden 228’inin onayıyla kabul edildi.

Kararda, iki ülkedeki arama kurtarma ve restorasyon çalışmalarının desteklenmesi, deprem bölgesindeki Koreli göçmenler, öğrenciler ve turistler için güvenlik önlemleri alınması, milletvekillerinin maaşlarının yüzde 3’ünün depremzedelere destek için bağışlanması yer alıyor.

Devlet Lideri Yoon Suk-yeol dün Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle mevcut tüm kaynakların seferber edilmesi emrini vermişti.

Seul yönetimi, 16 Şubat’ta askeri uçakla 150 çadır ve 2 bin 200 battaniye ile ek destek kiti gönderecek; Bir haftada 29’u olmak üzere toplam 372 sağlık çalışanının Türkiye’ye gönderileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu