Ekonomi

ETF kanayan Bitcoin’e pansuman yapıyor: Yavaşlıyor

Bitcoin, 20 milyar dolarlık Grayscale Bitcoin Trust’tan çıkışların yavaşlaması nedeniyle 40.000 dolar civarında istikrar kazandı.

Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) günlük çıkış oranı 22 Ocak’ta 641 milyon dolara yükseldi; ancak 25 Ocak’ta 394 milyon dolara düştü.

Sean, “GBTC’den çıkışlarda azalma eğilimi görmeye başlıyoruz. Bu sürecin kesinlikle birkaç gün daha devam etmesi gerekiyor. Öte yandan, bu varlık çıkışının sadece yavaşlaması bile piyasa için büyük bir destek olacaktır.” Fundstrat Global Advisors’ın Baş Kripto Stratejisti Farrell, bir notta şunları yazdı: Yazdı.

Grayscale fonu, BlackRock Inc. ve Fidelity Investments dahil diğer dokuz spot Bitcoin ETF, Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasaya sürüldükleri gün yeni formatlarında işlem görmeye başladı.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) 11 Ocak’ta spot ETF olarak işlem görmeye başlamasından bu yana dünyanın en büyük Bitcoin fonundan yaklaşık 4,8 milyar dolar çıkış gerçekleşti. Bitcoin aynı dönemde değerinin yaklaşık yüzde 20’sini kaybetti.

Bu fonlar 5 milyar dolardan fazla para çekerken, Bloomberg tarafından derlenen verilere göre 10 spot ETF’ye toplam net giriş yaklaşık 745 milyon dolardı.

JPMorgan Chase & Co., Nikolaos Panigirtzoglou dahil. Stratejistler bir notta, “Geçen yıl net varlık değerine göre indirimli olarak yapılan GBTC yatırımlarından elde edilen kar, Bitcoin düzeltmesinin arkasındaki en önemli itici güç oldu. Bu tür kar alımları büyük ölçüde arkamızda kaldığı için, bunu sınırlamak mümkün görünüyor” dedi. Bu seviyelerin Bitcoin için olumsuz tarafı var.” o yazdı.

Grayscale Investments Satış ve Dağıtım Genel Müdürü John Hoffman, bu haftanın başlarında Grayscale Bitcoin Trust’ın işlem hacminde ilk sırada yer aldığını söyledi. Hoffman, “Grayscale, Bitcoin’de risk transferi için gerçek bir sermaye piyasası aracı olarak rolünü zaten sağlamlaştırdı” dedi. “GBTC’nin çeşitli yatırımcı tabanı, giriş ve çıkışları etkileyen stratejiler uygulamaya devam edecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu