Haber

Erdoğan’dan ‘Şiddetle Mücadele Günü’ Mesajı: ‘Kadın İnsanın Yarısıdır’

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Milletlerarası Gayret Günü kapsamında düzenlenen programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Kadın insanın yarısıdır. Kadınlarımızı insan onuruna uygun bir hayat sürebilmelerinin temini ötesinde hak esasına dayalı olarak hayatın her alanında kendilerine ve ülkelerine katkı sağlayan bireyler haline getirmek istiyoruz’ dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Çaba Günü münasebetiyle İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa katıldı.

‘Kadın insanın yarısıdır’ diyen Erdoğan ‘Kadınlarımızı insan onuruna uygun bir hayat sürebilmelerinin temini ötesinde hak aslına dayalı olarak hayatın her alanında kendilerine ve ülkelerine katkı sağlayan bireyler haline getirmek istiyoruz. Her bölüme farklı bildiriler ulaştıracak irtibat faaliyetleriyle toplumsal farkındalığı artırmayı hedefliyoruz’ ifadelerini kullandı. 

Kadının diğer vasıflarının yanı sıra iyi bir öğretmen olduğunu belirten Erdoğan ‘Kadının öğretmenlik vasfının tezahürlerini tüm çocuklar üzerinde görmek mümkündür. Bugün ülkemizdeki öğretmenlerin yüzde 60’ının bayanlardan oluşması bu hakikatin bir sözüdür. Dünyanın diğer bir yerinde terör örgütleri, öğretmenleri bu türlü katletmiş olsa aylarca gündem olur yansıların gerisi ardı kesilmezdi. Kelam konusu Türkiye olunca kınama bildirileri dışında ne siyasetçilerden ne medyadan kayda kıymet bir ses çıkmıyor. Dünyadaki insan hakları nerede? Bunların hiçbirini Diyarbakır Anneleri’nin yanında gördünüz mü? Batının STK’ları maalesef Türkiye’de Diyarbakır Anneleri’ni özenliğini göstermiyor’ dedi.

HDP’yi amaç aldı

Konuşmasında HDP’yi hedef alan Erdoğan ‘Kadının canına kast eden, genç kızlarımızı kandırıp dağlarda mevte sürükleyen terör örgütünü görmezden gelemeyiz. Bu örgütün parlamentomuzdaki uzantılarını görmezden gelemeyiz. Onların demokrasi ismine söyleyecekleri hiçbir kelam kalmamıştır.m Bunların parlamento kürsüsünü fırsat görerek oradan kullandıkları cümleler bizim nezdimizde değeri yoktur. Burada bayan ve çocuk katillerinin yakasına yapışmazsak en temel insani görevimizi yerine getirmiş olamayız. Parlamentoya o denli yahut bu türlü girip, dağlarda dolaşanlar bu milletin temsilcisi olamaz. Kadına yönelik şiddete sıfır toleransla yaklaşıyoruz. Ne ana muhalefet ne yavrusu İstiklal Caddesi’ndeki saldırıyı konuştu mu? Bu bakımdan ben orada şehit edilen 3-4 yaşındaki yavrumuzun kanını yerde bırakmayalım derken birebir vakitte da sandıkta da bırakmayalım’ diye konuştu.

Ümit Özdağ’a: “Daha dur, bu iyi günleriniz”

Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ’ın Gaziantep’in Karkamış ilçesinde ziyareti yaparken protesto edilmesine değinen Erdoğan, ‘Particiklerden bir tanesi dün Gaziantep, oradan Karkamış’a geçmiş. Kalkmış orada mülteci kardeşlerimizle ilgili birkaç laf etmeye kalkınca, ferasetiyle konuşur benim halkım, ‘Bugün bunun yeri değil, belediye başkanı dün buraya geldi, siz de siyaset yapmayın’ deyip kovdular. O da dükkana sığındı. Daha dur bu uygun günleriniz’ ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu