Haber

Diyarbakır’da termometreler 47 dereceyi gösterdi: Lokantalar boş kaldı

Diyarbakır’da termometreler 47 dereceyi gösterdi: Lokantalar boş kaldı

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da mevsimin üzerinde seyreden sıcaklar nedeniyle restoranlar boş kaldı. Vatandaşlar gündüz dışarı çıkmayı tercih etmezken, akşam saatlerinde yerler doluyor.

Basra sıcaklarının etkisine giren Diyarbakır’da bunaltıcı hava devam ediyor. Termometrelerin 47 dereceye çıkmasıyla birlikte sıcak havadan restoranlar da etkilendi. Gündüz saatlerinde restoranların bahçeleri boşken vatandaşlar, sıcak havanın etkisini kaybettiği akşam saatlerinde dışarı çıkmayı tercih ediyor.

Diyarbakır’da 38 yılı aşkın süredir tatlılarıyla ünlenen ve birçok lezzeti Türkiye’ye getiren Hacıbaba Pastaneleri Havalimanı Şubesi yetkilisi Ahmet Ayaydın, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının işletmelerini de etkilediğini belirtti.

Diyarbakır’da vatandaşların öğle saatlerinde dışarı çıkmak istemediğini belirten Ayaydın, “Diyarbakır’da termometreler 47 dereceyi gösteriyordu. Ama termometreler 1-2 derece daha az gösteriyor. Hacıbaba Pastanelerinin şubeleri olarak içeride klimalarımız var. Öğle saatlerinde hava sıcaklıkları yüksek olduğu için misafirlerimizi de içeride tutuyoruz. Havalar soğuyunca da müşterilerimizi dışarıda karşılıyor, uğurluyor ve uğurluyoruz” dedi.

Özellikle temmuz ve ağustos aylarının Diyarbakır’ın en sıcak ayları olduğuna işaret eden Ayaydın, “Sağlık açısından bu saatlerde dışarı çıkmak doğru değil. Elimizden geldiğince müşterilerimizi mahcup etmemeye çalışıyoruz. Kapalı mekanlarda ağırlıyoruz. veya uygun hava koşullarına göre açık havada ve bunda başarılı olduğumuza inanıyoruz.”Sıcaklıklar yüksek olduğunda birçok yerin çalışması etkilenir. Vatandaşlar havaların soğuduğu yerleri tercih ediyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu