Haber

Cumhuriyet Savcısı Thodex Davasında Mütalaasını Açıkladı

Arnavutluk Adalet Bakanlığı tarafından iade edildiği Türkiye’de tutuklanan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu 7’si tutuklu 21 sanığın dolandırıcılık suçlamasıyla yargılandığı davada , Cumhuriyet savcısı vakıf hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Anadolu 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada aralarında Faruk Fatih Özer’in de bulunduğu 5 tutuklu sanık ile bazı müştekiler ve tarafların avukatları katıldı.

Gözaltına alınan sanıklardan ikisinin Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlantıya geçirildiği duruşmada Cumhuriyet savcısı esastan mütalaasını sundu.

Savcının 22 sayfalık mütalaasında, 14 Eylül 2017’de kurulan Thodex’in 400 bin lira sermayeli olduğu ve şirketin en başından müşterileri kandırmak ve dolandırmak amacıyla kurulduğu belirtildi. kripto varlıklarına yatırım yapmak isteyenler.

Görüşte, platforma üye olan müşterilerin satın aldıkları talimata istinaden açılan hesaplara para yatırdıktan sonra kullandıkları kripto varlıkların hesaplarında görünen menkul kıymetlerin gerçek muadillerinin bulunmadığına dikkat çekildi. veya satıldı.

Şirketin başlangıçta müşterilerin güvenini kazanmak için al-sat talimatlarını yerine getirdiği, daha sonra dolandırıcılık amaçları doğrultusunda ünlü isimlerle reklam anlaşmaları yapıldığı, ikramiye veya bonus kripto para dağıtıldığı ve çok değerlilerden oluşan çekilişler yapıldığı açıklandı. ikramiyeler düzenlendi.

Görüşte, şirketin bu formdaki asıl amacının daha fazla müşteri ve para çekerek daha fazla insanı dolandırmak olduğuna dikkat çekildi.

Toplam zarar 257 milyon 862 bin 432 lira

Faruk Fatih Özer ve ortaklarının en başından beri dolandırıcılık kastıyla hareket ettikleri görüşünde, gerçekte var olmayan ancak sistemde kaydileştirilen varlıkları müşterilerine satmış gibi gösterdikleri vurgulandı.

Mütalaada 2 bin 27 mağdurun toplam zararının 257 milyon 862 bin 432 lira olduğu bilgisi verildi.

Elde edilen bulgular ve elde edilen deliller ışığında Thodex’in aslında bir suç örgütü olduğunun açıkça anlaşıldığının vurgulandığı mütalaada, suç örgütünün elebaşı sanık Faruk Fatih Özer’in tutuksuz yargılanmak üzere eylemlerine devam ettiği kaydedildi. istikrarlı bir şekilde.

Özer kardeşlere 40 bin 462 yıla kadar hapis cezası

Mütalaada sanıklar Faruk Fatih Özer ile kardeşleri İnanç Özer ve Serap Özer’in “nitelikli dolandırıcılık”, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” suçlarından 12 bin 142 yıldan 40 bin 462 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istendi. ” ve “suçtan doğan mal değerlerinin aklanması”.

Mütalaada, sanık Zuhal Özer’in “terör örgütüne üye olmak” ve “suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklamak” suçlarından 8 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talep edilirken, diğer 17 sanık hakkında hapis cezası istendi. çeşitli suçlar için değişen oranlarda hapis cezaları.

Mütalaanın açıklanmasının ardından duruşma, sanıklar ve avukatların dinlenmesi için ertelendi.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede kripto paranın ne olduğu, Bitcoin’in hukuki durumu, kripto borsalarında nasıl işlem gördüğü ve borsalar arasındaki farklar anlatılıyor.

Thodex adlı şirketin Faruk Fatih Özer tarafından 400 bin lira sermaye ile kurulduğunun belirtildiği iddianamede yer alan MASAK raporuna göre, Thodex platformunun müşterilerini iş ve işlemlerinden dolayı dolandırıcı davranışlarla aldattığı kaydediliyor.

MASAK raporuna göre sanık Faruk Fatih Özer’in hakimiyetindeki 3 farklı hesaptan 253 milyon 714 bin 909 lira değerinde kripto para transferi yapıldı ve bu transferlerin değerli bir kısmı sanıkların ticaret merkezi Cem Uzunoğlu, Faruk Fatih. Özer ve Zuhal Özer, Crypto Varlık’tır. Hizmet Sağlayıcı nezdinde bulunan kripto varlık cüzdanlarına aktarıldığı belirtilmektedir.

Bu kabahatler nedeniyle 356 milyon lira zarara uğradığına dikkat çekilen iddianamede, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek”, “banka veya kredi kuruluşlarının bilgi sistemlerini araç olarak kullanarak dolandırıcılık”, Aralarında Faruk Fatih Özer’in de bulunduğu yaklaşık 21 sanık 7’si tutuklu. ve “tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin malvarlıklarının dolandırıcılık ve suçtan doğan değerlerinin aklanması” suçlarından 12 bin 164 yıldan 40 bin 562 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Faruk Fatih Özer 23 Nisan’da tutuklandı.

Dosyada kaçak zanlı olarak aranan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, 30 Ağustos’ta Arnavutluk’ta yakalandı.

Arnavutluk’ta Duraç Yargıtay’ın verdiği iade kararının ardından 20 Nisan’da yurda getirilen Özer, 23 Nisan’da sevk edildiği Anadolu Adalet Sarayı’ndaki nöbetçi hakim tarafından tutuklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu