Ekonomi

Çin, ABD ve AB’nin kapasite fazlası iddialarını ticari korumacılık olarak nitelendiriyor

Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’nın endüstriyel kapasite fazlalığına ilişkin iddialarını “çıplak ticari korumacılık” olarak nitelendirerek karşı çıktı. Bugün Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü He Yadong, Batılı ülkelerin bu tür iddialarının asılsız olduğunu ve küresel iklim değişikliği çabalarını engelleyebileceğini belirtti.

Çin’in endüstriyel kapasitesine ilişkin tartışmalar, Avrupa Birliği’nde ucuz Çin ürünlerinin akınına ilişkin endişeler arttıkça yoğunlaştı. Bu konu, ABD’nin 2018’de başlattığı ithalat tarifeleri ile başlayan ve Pekin ile devam eden ticaret çatışmalarında en son çekişme noktası haline geldi.

He Yadong, bir ülkenin kapasitesinin sadece kendi ihtiyaçlarını aştığı için aşırı olarak değerlendirilmemesi gerektiğini vurguladı. Üretim ve tüketim konusunda küresel bir bakış açısını savunan Yadong, arz ve talebin uluslararası düzeyde uyumlu hale getirilmesi gerektiğini öne sürdü.

Geçtiğimiz Salı günü Biden yönetimi, Çin’in yeni enerji araçlarına (NEV) uygulanan tarifelerde önemli bir artış da dahil olmak üzere 18 milyar dolar değerindeki ihracatta önemli gümrük vergisi artışları açıkladı.

Çin’in yeşil teknolojilerdeki lider konumunu Boeing (NYSE:BA) ve Airbus’ın havacılık pazarındaki hakimiyetiyle kıyaslayan Biden, 2030 yılına kadar karbon nötr hedeflerine ulaşmak için NEV satışlarının artması gerektiğinin altını çizdi.

Ayrıca, bu tedbirleri uygulayan ülkelerin altında yatan endişeler hakkında yorumda bulunarak, eylemlerinin kendi rekabet güçleri ve pazar paylarına yönelik korkulardan kaynaklandığını öne sürdü. Aşırı kapasitenin somut bir üründen ziyade bir endişe biçimi olduğunu belirterek sözlerini tamamladı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu