Yaşam

Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Merve Dizdar kazandı.

Nuri Bilge Ceylan Kuru Otlar Üstüne adlı filmde başrolü oynayan Merve Dizdar, 76. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Dizdar, ödül konuşmasında; “Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine bu ödülle güç katmak için bu ödüle layık görülenlerin önünde eğilmeyen ve harekete geçen, bu uğurda her şeyini göze alan ve umudunu kaybetmeyen tüm ablalarım, Ne olursa olsun Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen herkese, mücadeleci ruhlara adıyorum” dedi.

76. Cannes Film Festivali Ödül Töreni bugün yapıldı. Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kuru Otlar Üstüne’ adlı filminde başrolü oynayan Merve Dizdar, En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü. Ödül Töreninde Dizdar şunları söyledi:

“Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele eden ve bunun bedelini ödemek zorunda olan bir kadın. onu anlayın ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada kadın olmak Nuray ve Nurayların duygularını doğduğum günden beri hissetmiştir.

“BU ÖDÜLÜ TÜM KARDEŞLERİME VE TÜRKİYE’DE HAK ETTİĞİ GÜZEL GÜNLERİ YAŞAMAK İÇİN BEKLEYEN TÜM SAVAŞÇI RUHLARA BAĞIŞLIYORUM”

Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine bu güçle güç katmak için bu uğurda her şeyini göze alarak, ne olursa olsun ümidini kesmeden harekete geçen tüm ablalarım ve hak ettikleri güzel günleri Türkiye’de yaşamayı bekleyen tüm mücadelecilerimiz. ödül. Bunu ruhlara adıyorum.”

Diğer ödül kazananlar ise şöyle:

Altın Palmiye:Anatomie d’Une Chute (Yönetmen: Justine Triet)

Jüri Büyük Ödülü:İlgi Alanı / Yönetmen: Jonathan Glazer

En İyi Yönetmen:Trōn Anh Hùng / Pot-au-Feu (La Passion de Dodin Bouffant)

Jüri Ödülü:Düşen Yapraklar (Yönetmen: Aki Kaurismaki)

En İyi Senaryo:Sakomoto / Canavar (Yönetmen: Kore-Eda Hirokazu)

En Nitelikli Kadın Oyuncu:Merve Dizdar (Kuru Otlar Üzerine/Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan)

En iyi aktör:Koji Yakusho (Mükemmel Günler / Yönetmen: Wim Wenders)

En Uygun İlk Film (Camere D’or):Sarı Koza Kabuğunun İçinde (Yönetmen: Thien An Pham)

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu