Ekonomi

Bakan Bilgin’den asgari ücret mesajı

AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Alım, Haber Global canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Enflasyona karşı her zaman işçiyi savunmaya çalıştıklarını kaydeden Bilgin, şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz 700 bini aşkın kadromuzla yürüttüğümüz toplu sözleşme süreçleri bir müzakere sürecidir. Sadece müzakere değil çekişme ortamında da gerçekleşmektedir. Sendikalarımız belli bir noktaya geldi, uzlaşacakları ya da anlaşamayacakları bir noktaya geldiler, o aşamada biz devreye giriyoruz, emekten yana, “Biz müdahale etmek zorundayız çünkü sosyal devlet işçiyi hem sermayeye hem de devlete karşı korumak zorunda. O misyonla soruna baktık ve sıkıntı neredeyse bitmek üzere, uzlaşma noktasına geldi. Yarın Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla bu uzlaşmanın nasıl şekillendiğini kamuoyu ile paylaşacağız. Sayıyı yarın paylaşacağız.”

“Üst 500 dolar bazında bir oran olacak”

Asgari ücrette temmuz ayında yapılacak zamma ilişkin tarihi bir adım attıklarını ve geliri vergiden hariç tuttuklarını belirten Bakan Bilgin, “Asgari ücret üzerinden 1,5 yıldır vergi alınmıyor. Ocak ayında düzenleme yaptık. . Temmuz ayında da aynısını yapacağız. 500 dolar bazında olacak. İşimiz hazır.” ifadelerini kullandı.

Yaşlılar Arasında Emeklilik Sistemi (EYT) ile ilgili yenileme taleplerinin sorulması üzerine Bilgin, EYT’nin yaklaşık 20 yıldır sorun olduğunu ve bunu çözdüklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisinden bu konuda çalışma istediğini kaydeden Bilgin, “O zamanlar yaş ortalaması düşüktü. Sistem kaldıracak durumda değildi. Pandemi öncesi hazırlıklara başladık. Yaş ortalaması 50’ydi. Daha düşük olsaydı yapamazdık. Şimdi tam zamanı. Birazcık.” “Daha fazlasını bekleyebilirdik ama bu adaletsizliğin bir an önce düzeltilmesini istedik. 50 yaş dengeyi kurabileceğimiz bir yaş. 1 milyona yakın kişiye maaş bağlandı, hızla bağlanamayanlar alacaklar. Bağlanmayanlar hem ikramiyelerini hem de birikmiş maaşlarını alacaklar. Kimsenin hak kaybı yok.” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Alım, emekli maaşlarında kademeli zam uyguladıklarını belirterek, 7 bin liranın üzerindeki maaşlara 10 bin zam yapacaklarını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu