Ekonomi

Avrupa’da doğalgaz fiyatları düşmeye devam ediyor

Avrupa gaz fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden önce arzı kısmaya başladığı 2021 ortasından bu yana en düşük seviyesinde ve enflasyon tersine dönüp tüketicilerin rahatlama yaşamasına yardımcı olduğu için fiyatlandırılıyor.

Halihazırda üçte iki oranında düşmüş olan gelecekteki gaz fiyatlarındaki düşüş, yalnızca hanehalkı bütçeleri üzerindeki baskıyı hafifletmedi. Aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en büyük pazarlık kozlarından biri olan bölgeye gaz arzını kısma kabiliyetini de baltalıyor.

Bazı yatırımcılar kısa vadede bu yaz fiyatların negatife bile gidebileceğini tahmin ederken, tablo geçen yılın Mayıs ayına göre taban tabana zıt bir tablo çiziyor.

Vadeli gaz fiyatları mevcut seviyelerden dört kat arttı

O zamanlar vadeli işlem süreçleri şimdikinin dört katıydı ve Rusya’nın gaz arzını kesmesinin ardından ülkeler ışıkları açık tutabilmek için kömür üretimini yeniden canlandırmak zorunda kaldı.

Kalan dönemde arz sıkıntısı yaşanırken ve Avrupa’nın kış gelmeden gaz depolama önlemini yeterli seviyelere getirip getiremeyeceği konusunda endişeler yaşanırken, mevcut durumda stokların ortalamanın üzerinde olduğu ve 2018’den önce doldurulabileceği değerlendiriliyor. planlanmış.

Ölçüt olarak kabul edilen Hollanda gaz vadeli işlem sözleşmeleri, Mayıs 2021’den bu yana ilk kez megavat saat başına 25 avronun altına düşerek sekiz hafta üst üste düşüş gösterdi.

Rusya’nın kesintiye gitmesinin yarattığı boşluğu doldurmada sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatı ve nispeten ılıman geçen kış etkili olurken, bu faktörler bölgenin depolardan daha yüksek oranda gaz çekmesini engelledi.

Beş yıllık Avrupa ortalaması yüzde 50 iken, Avrupa’da rezervler neredeyse yüzde 67 doluluğa ulaştı. Gas Infrastructure Europe’un bilgisine göre Almanya’daki stoklar yüzde 73 doluluk oranına ulaştı.

Ekonomideki zayıflık da elektrik tüketimini azaltarak fiyatların düşmesinde rol oynuyor. Çin’in toparlanmasındaki ivme kaybı, Avrupa imalatındaki derin düşüş ve Almanya’nın ilk çeyrekte beklenmedik bir şekilde daralması ve resesyona sürüklenmesi ana etkenler olarak öne çıktı.

Yenilenebilir enerjide üretimi artırma çalışmaları hızlandı

Ancak, Avrupa daha fazla yenilenebilir enerji üretme çabalarını sürdürüyor. Yeni güneş ve rüzgar çiftliklerinin kurulması, talep üzerindeki baskının hafifletilmesine yardımcı olurken, iyi hava koşulları bu şekilde elektrik üretiminde gaz ihtiyacını azaltmaya yardımcı oldu.

Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Bruegel’in Kıdemli Üyesi George Zachmann, “Fiyatlardaki düşüş Avrupa için mükemmel bir haber ve Rusya’nın vanaları kapatmasının ardından talepteki düşüşün yanı sıra artan LNG ithalatının Avrupa pazarını hızla istikrara kavuşturduğunu gösteriyor. ”

Hanehalkı için fiyat avantajları net bir şekilde görülebilecek düzeye geldi. Euro bölgesi enflasyonunun Mayıs ayında yüzde 6,3 ile Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden önce gördüğü en düşük seviyeye gerilediği tahmin ediliyor.

Öte yandan, merkez bankaları faiz oranlarını yükselttikten sonra bile enflasyonun arkasındaki faktörler daha yapışkan hale geliyor. Bu kısmen, elektrik maliyetlerinin ekonominin daha geniş bir alanını etkilemesi ve mal ve hizmet fiyatlarına yansımasından kaynaklanmaktadır. Manşet enflasyondaki gerilemeyle fiyatlar üzerindeki baskı hafifleyecek olsa da bu sürecin zaman alacağı tahmin ediliyor.

Çoğu şube için kriz, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesiyle başladı. Güç tarafında, bu durum iki yıl önce Rusya’nın Ukrayna üzerinden gaz arzını artırmayı reddetmesiyle başladı. Şu anda Ukrayna, Rusya’nın Batı Avrupa’ya gaz tedarik ettiği tek boru hattı olarak öne çıkıyor.

Yakından takip edilen Çin’in LNG talebi fiyatlar üzerinde etkili olacaktır.

Piyasa ise Çin’den gelen gaz talebini yakından takip ediyor. Energy Aspects analistlerine göre, Çin’in LNG ithalatı zayıflarsa, Avrupa’daki gaz fiyatları megavat saat başına 20 avronun altına düşebilir.

Enerji fiyatlarının mevcut düşük durumunun, Avrupa’da geçen yıl elektrik maliyetlerindeki artışlarla kesintiye uğrayan endüstriyel talepte bir artışı tetiklemesi beklenmiyor. Bunun ne zaman geleceği veya geri gelip gelmeyeceği, piyasada dibinin nerede görüneceğini anlamaya çalışan gaz yatırımcılarının en büyük sorularından biri olduğu belirtiliyor.

İflas eden bazı şubeler geri dönmeyebilir

Bazı uzmanlar bu kaybın bir kısmının kalıcı olduğunu vurguluyor. Atlantic Council’in Küresel Güç Merkezi’nde kıdemli araştırmacı olan Brenda Shaffer şunları söyledi: “Talep yıkımı, endüstri çöküşü için iyi bir konudur. Avrupa’daki yüksek enerji fiyatları nedeniyle başta gaz yoğun sektörler olmak üzere birçok sektör iflas etti veya Avrupa dışına taşındı. Enerji fiyatları düşse bile bu sektörler geri gelmeyecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu