Sağlık

Araştırmalara Göre Yaşlanma Sürecini Hızlandıran Bazı Alışkanlıklar Cildinizin Düşmanı Olabilir

Yapılan araştırmalara nazaran insanların yaşlanma süreci denetim altına alınabilir lakin yaşlanma suratının denetimi sahip olduğunuz ömür üslubuna ve günlük hayatta daima tekrarladığınız alışkanlıklarınızın elindedir. Bu içeriğimizde birçoğumuzun alışkanlık haline getirdiği kimi ögelerin yaşlanma faktörünü nasıl hızlandırdığını açıkladık. Gelin daima birlikte içeriğimize göz atalım.

Çoğu insan sigara içmenin, abur cubur yemenin ve fazla ölçüde kafein almanın yaşlanma sürecini hızlandıran ana nedenler olduğunu düşünür.

Ancak bu hakikat değildir. Yaşlanma sürecini hızlandıran başka ögeler günlük hayatta birçok insanın farkında olmadan gerçekleştirdiği alışkanlıkları da içerir.

Örneğin, yaşlanma sürecini etkileyen uyku faktöründe ne kadar uyuduğunuz değil, nasıl uyuduğunuz değerlidir.

Yan yatarak uyumak sizi daha süratli yaşlandırabilir.  Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği’üyesi Dr. Goesel Anson’a nazaran:  “Uyurken cildiniz bir yastığa yahut çarşafa bastırıldığında kırışıklar oluşur ve yaşlandıkça cildimiz incelir ve esnekliğini kaybeder, bu da durumun daha da kötüleşmesine yol açabilir.’ 

Özetle, bir yan yatarak uyumak ‘uyku çizgileri’ oluşturur. Süreksiz kırışıklıklar tedavi edilmezse yani uyku durumu düzeltilmezse bu kalıcı hale gelebilir.  Dermatologlar, uyku kırışıklıklarından kaçınmak için sırt üstü uyumanızı önerir.

Kullandığınız ilaçları, kullanma müddetlerini ve ölçülerini hekiminize danışarak tüketmelisiniz.

Araştırmalar, kortikosteroid ilaçlarının sıklıkla iç iltihabı tedavi etmek için hastaya verildiğini belirtti. İltihabı azaltmada tesirli olsalar da birtakım önemli yan tesirleri de vardır, örneğin:

  • Cilt incelmesi 

  • Kolay morarma 

  • Deri çatlağı

  • Yavaş iyileşme

Başka bir araştırma, antidepresanların da yaşlanma sürecini hızlandırabileceğini öne sürüyor.

Depresyon tedavisinde tesirli olmakla birlikte, aşağıdakiler üzere bir grup yan tesirlere de neden olabilirler:   

  • Kilo alımı

  • Şişkinlik  

  • Kuru cilt  

  • Kırışıklıklar

Erken yaşlanmayı önlemek istiyorsanız, yiyebileceğiniz en ziyanlı şeylerden biri şekerdir.

Şeker, şeker moleküllerinin kendilerini proteinlere bağlayarak oluşturduğu bir süreç olan glikasyona neden olur. Bu, iltihaplanmaya neden olur ve cildinizdeki kolajen ve elastin liflerine ziyan vererek kırışıklıklara ve cilt sarkmasına neden olur. Ayrıyeten hücrelere ziyan veren ve erken yaşlanmaya yol açan özgür radikallerin oluşumunu da teşvik ederler. Cildinizin genç ve sağlıklı görünmesini istiyorsanız, şeker tüketmeyi durdurun.

UV ışınları, kırışıklıklar ve yaşlılık lekeleri üzere cilt hasarlarına neden olabilir. Fakat bu hasarın yüzünüzle sonlu olmadığını biliyor muydunuz?

Boynunuz, elleriniz ve göğsünüz de UV ışınlarına karşı hassastır. Boynunuzdaki deri aslında yüzünüzdeki deriden daha incedir ve bu da onu hasara karşı daha savunmasız hale getirir. Güneşin UV ışınlarına çok maruz kalma, yaşlanma sürecini %80 oranında hızlandırarak kırışıklıklara, kuruluğa ve sarkmaya neden olur.  Kısa bir müddet için bile olsa dışarı çıktığınızda boynunuza, ellerinize ve göğsünüze güneş kremi sürmeyi unutmayın.

Stres sıhhatiniz için berbattır. Lakin bu husus hakkında hiçbir şey yapmamak daha da berbattır.

Stresli olduğunuzda bedeniniz “savaş ya da kaç” moduna geçer. Bu, sıhhatinizi olumsuz tarafta etkileyen kortizol üzere gerilim hormonlarını özgür bırakır.  Kortizol, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve obezite üzere bir dizi sıhhat sorunu ile ilişkilendirilmiştir.  Ayrıyeten cildinizin erken yaşlanmasının ana nedenlerinden biri olan iltihaplanmaya da neden olabilir.  Bu nedenle, cildinizin genç ve sağlıklı görünmesini sağlamak için gerilimi direktörün yollarını bulmak değerlidir.

Ekranlardan yayılan ve gözlerinizi zorlayarak baş ağrılarına, kuru gözlere ve bulanık görmeye neden olan mavi ışık, erken yaşlanmayı hızlandırır.

Dahası, mavi ışığa maruz kalmak da uyku sisteminizi bozabilir ve gün içinde kendinizi daha yorgun hissetmenize neden olabilir. Birtakım araştırmalara nazaran gereğince uyumamak, cildinize ziyan verebilir. Uyku eksikliği koyu halkalara, ince çizgilere ve kırışıklıklara neden olabilir.  Bu nedenle, cildinizin en yeterli biçimde görünmesini istiyorsanız, ekran sürenizi sınırlamanız değerlidir.

Gün içerisinde gereğince su içmek toksinleri atar, baş ağrılarını önler ve size parlak bir cilt verir. Fakat gereğince su içmemek de yaşlanma sürecini hızlandırabilir.

Dehidrasyon ve kuru cilt ortasında bir fark vardır. Dehidrasyon cildin kurumasına, kırışmasına ve daha az esnek olmasına neden olur. Ayrıyeten dudakların daha ince görünmesini sağlar. Belirtileri halsizlik, koyu renkli idrar, yorgunluk, baş dönmesidir.  Meğer kuru cilt belirtileri ciltte pul oluşumu, kızarıklık ve tahriştir. Journal of Cosmetic Dermatology’de yayınlanan bir araştırma, hafif dehidrasyonun bile cilt tonu ve dokusunda değerli değişikliklere neden olabileceğini gösterdi.  Bu nedenle, gereğince su tüketmenin kıymetini göz arkası etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu