Yaşam

Araştırma: Flört eden bireylerin birbirlerini tercih etmelerindeki etken ‘kendilerine benzerlik’

Partnerleriyle henüz tanışma aşamasında olan bireyler, kendilerine fiziksel ve yüz şekli olarak daha çok benzeyen insanlara ilgi duyarlar. Queensland ve Stirling üniversitelerinde yapılan araştırmalar, benzer yüzlere sahip kişilerin flört aşamasında birbirlerini daha çekici bulduğunu kanıtladı.

Habertürk’te yer alan habere göre çalışma 682 katılımcının ortasında gerçekleştirildi ve bireyler daha önce birbirini hiç tanımadı. 682 katılımcıdan her biri üç dakika boyunca birbirleriyle etkileşimde bulunmaları istendi. Bu durumda bireyler günlük hayatlarında hızlı flört deneyimlerini yeniden canlandırmaktadırlar.

Bu kısa interaktif deneyimin ardından bireylerden yüzlerini çekici bulup bulmadıkları, tanıştıkları kişilerin nazik ve anlayışlı olup olmadığı gibi sorulara yanıt vermeleri istendi. Değerlendirme sonrasında cevapların daha detaylı değerlendirilmesi için katılımcıların bireysel fotoğrafları çekilmiştir.

Çalışmayı yöneten Queensland Üniversitesi’nden Amy Zhao şunları söyledi: Katılımcıların geometrik olarak ortalama yüzleri vardı ve insanların kendi yüzlerine daha çok benzeyen yüzleri çekici bulduğunu fark ettik.”söz konusu.

Zha, IFL Science’a verdiği demeçte, “Deneye katılan bireyler aynı etnik kökene sahip insanlardan daha yüksek puan aldı ve aynı kökene sahip insanlar birbirlerinin yüzlerini daha çekici buldu.”

Ancak bir başka sonuç da benzer yüzlere sahip kişilerin etnik kökene bakılmaksızın birbirlerine daha çok ilgi duymalarıydı.

Hakemli bilimsel dergi Evolution and Human Behavior’da yayınlanan çalışmanın ortak yazarı Dr. If Anthony Lee “Başkalarıyla anlamlı ilişkiler kurmak temel bir insan güdüsüdür. Çekim mekanizmasını anlamak, romantik ve cinsel ilişkileri kolaylaştırmaya veya sürdürmeye yardımcı olabilir.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu