Haber

Anadolu’dan Esenler Belgesel Projesi’nin Üçüncü Bölümü Yayınlandı

Türkiye’nin kültür, gelenek ve göreneklerini ortaya çıkarmak amacıyla hayata geçirilen “Anadolu’dan Esenler” belgesel projesinin üçüncü bölüm prömiyeri yapıldı.

Esenler Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Anadolu’nun köylerini gerçek hayat hikayeleriyle ortaya koyan belgeselin gala gösterimi, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla Esenler Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Galada konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “İnsanın hikayesi döllenme anından itibaren başlar. Annenizin yediği, içtiği her şey kişiliğinizi ve geleceğinizi belirler.” söz konusu.

6 Şubat depreminde memleketi Adıyaman’a gittiğini hatırlatan Göksu, “Geçen yıl depremden sonra hızla yola çıktık. Doğup büyüdüğüm yer olduğu için memleketim Adıyaman’a gitmek istediğimi söyledim. Her biri Bu acıyı dindirmek için hepimiz seferber olduk. Bu çalışma çok kıymetli.” “‘Köyümün resmini yapmalıyım’ diyen herkesin hayalini gerçeğe dönüştüren bir projeydi.” dedi.

“Şu ana kadar 25 ilde 350 köyde belgeseller çekildi.”

Esenler Belediyesi tarafından yürütülen belgesel projesi kapsamında 25 ilde 350 köyde çekim yapıldığı bilgisini paylaşan Göksu, şöyle devam etti:

“Şu ana kadar 280 gün bu proje üzerinde çalıştık, 45 bin kilometre yol kat ettik. Stüdyoda 54 bin dakika prodüksiyon yaptık. 1550 röportaj gerçekleştirdik. Bundan sonra da bunlara devam edeceğiz. Sadece kalmakla kalmayacağız.” Türkiye ile birlikte Rumeli ve Balkanlara da misafir olacağız. Bütün çocuklarımıza doğdukları toprakların hikâyesini anlatsınlar istiyoruz.”

Esenler Belediyesi’nde derneklerden sorumlu başkana danışmanlık yapan Mehmet Kaya, “Belediyemiz Kültür İşleri Müdürlüğü öncülüğünde Anadolu’yu gezdik. Anadolu’dan selamları Esenler’e taşıdık. Anadolu’nun güzel sohbetini yansıttık” dedi. Çektiğimiz görüntülerle Esenler’e.” değerlendirmesini yaptı.

Gelecek nesillerin kültürlerini yakından tanımasına olanak sağlayan “Anadolu’dan Esenler” belgeseli, köylerin tarihi ve doğal güzelliklerini iç ısıtan karelerle ekranlara taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu