Ekonomi

ADM, düşük maliyetler nedeniyle üç aylık kârını artırdı

Küresel bir tahıl tüccarı olan Archer-Daniels-Midland Company (NYSE:ADM), bugün 2024 yılının ilk çeyrek kârı için piyasa beklentilerini aşarak maliyetlerdeki düşüşe atfedilen bir kazanç artışı bildirdi. Şirket, geçen yılın aynı dönemine kıyasla segment faaliyet karına hisse başına 15 sent ek katkı sağlayan düşük enerji harcamalarını, iyileşen finansal performansta kilit bir faktör olarak gösterdi.

Petrol ve gaz fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri eylemlerinin neden olduğu jeopolitik gerginliklerin ardından 2022 yılında yaşanan yüksek seviyelerden düşüş gösterdi. Bu düşüş ADM’nin girdi ve üretim maliyetlerini olumlu yönde etkilemiştir.

Maliyetlerle ilgili olumlu haberlere rağmen, ADM ve Bunge (NYSE:BG) ve Cargill Inc gibi sektördeki benzerleri, küresel mahsul arzındaki artış ve ardından fiyatların son tarihi zirvelerden düşmesi nedeniyle zorluklarla karşılaştı. Bu tarımsal ticaret firmaları, küresel çapta mahsullerin işlenmesi, ticareti ve nakliyesinden kâr elde etmektedir.

Güney Amerika’dan gelen rekabet özellikle yoğun olmuş ve ABD mahsul ihracatına olan talebin azalmasına yol açmıştır. Bu durum, tahıl varlıklarının önemli bir kısmını o bölgede tutan ADM üzerinde baskı yarattı. Ayrıca, Kuzey Amerika’da yağlı tohum ezme marjlarının yumuşaması da kazançlar üzerinde olumsuz bir etki yarattı.

Şirketin soya fasulyesi kırma ve ticaret operasyonlarını kapsayan Tarım Hizmetleri ve Yağlı Tohumlar bölümü, bir önceki yıl 1,21 milyar dolar olan düzeltilmiş faaliyet kârını 864 milyon dolar olarak bildirdi. Kırma marjlarındaki düşüş, Güney Amerika’da artan işleme kapasitesine ve ABD’li yağlı tohum işleyicilerinin son aylarda rekor miktarda soya fasulyesi kırmasına rağmen soya yağı fiyatlarındaki düşüşe bağlandı.

ADM’nin etanol ve tatlandırıcılardan sorumlu Karbonhidrat Çözümleri bölümü de düzeltilmiş faaliyet karında bir düşüş yaşadı ve bir önceki yıl 279 milyon dolardan 248 milyon dolara geriledi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

ADM’nin Beslenme birimi, bir önceki yıl 138 milyon $ olan düzeltilmiş faaliyet karını 84 milyon $ olarak bildirdi. Şirket bu düşüşü, marjları etkileyen tekstüre pazarındaki istikrarsızlığa ve Eylül ayında bir patlamanın meydana geldiği Decatur East tesisindeki planlanmamış duruş süresine bağladı.

ADM, altı yıl boyunca bazı işlemlerin düzeltilmesine yol açan muhasebe sorunlarının ele alınmasının ortasında, bazı çalışanlarının Adalet Bakanlığı’ndan mahkeme celbi aldığını doğruladı. Yine de, hükümet soruşturmaları suiistimalin göstergesi değildir ve her zaman suçlamalara yol açmaz.

Bu soruşturmalar, ADM’nin en küçük segmenti olan ve gelir hedeflerini tutturmakta zorluklarla karşılaşan ve et alternatiflerine olan talebin yavaşlaması ve tedarik zinciri zorluklarından etkilenen Beslenme bölümünü çevreleyen belirsizliğe katkıda bulunuyor.

ADM, 31 Mart’ta sona eren çeyrek için hisse başına 1,46 dolar düzeltilmiş kazanç bildirdi ve analistlerin hisse başına 1,36 dolarlık ortalama tahminini aştı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu