Ekonomi

ABD kısa vadeli enflasyon beklentileri iki yılın en düşük seviyesinde

New York Fed, Mayıs ayı Tüketici Beklentileri Anketi’nin sonuçlarını açıkladı.

Yaklaşık 1.300 hanenin katılımıyla gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, önümüzdeki 12 ayı kapsayan kısa vadeli enflasyon beklentisi Mayıs ayında 0,3 puan azalarak yüzde 4,1 ile Mayıs 2021’den bu yana kaydedilen en düşük seviye olarak kaydedildi.

Önümüzdeki 3 yıllık dönemi kapsayan orta vadeli enflasyon beklentisi Mayıs ayında 0,1 puan artarak yüzde 3 olmuştur.

Aynı dönemde önümüzdeki 5 yıllık dönemi kapsayan uzun vadeli enflasyon beklentisi ise 0,1 puan artarak yüzde 2,7 oldu.

Hanehalkı harcamalarında artış beklentisi Mayıs’ta yüzde 5,2’den yüzde 5,6’ya yükseldi. Hanehalkı gelirinde artış beklentisi Mayıs’ta 0,2 puan artarak yüzde 3,3 oldu.

Bu dönemde konut fiyatlarında beklenen artış 0,1 puan artarak yüzde 2,6’ya yükselirken, geçen yıl Temmuz ayından bu yana en yüksek fiyata ulaşıldı. Üniversite eğitim, gıda, sağlık ve kira maliyetlerinde artış beklentisi azalırken, elektrik maliyetlerinde artış beklentisi değişmedi.

ABD’de enflasyon yarın açıklanacak

ABD’de geçen ay açıklanan bilgilere göre Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), Nisan ayında yüzde 0,4 ile beklentiler içinde gelirken, yıllık bazda yüzde 4,9 ile piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. altındaartmıştı.

Yarın açıklanacak olan Mayıs ayı enflasyonuna ilişkin piyasa beklentisi aylık yüzde 0,2, yıllık ise yüzde 4,1 artış yönünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu