Haber

ABD Başkanı Joe Biden, FBI belgeleriyle ilgili soruya tepki gösterdi

YENİ ABD Başkanı Joe Biden’a bir gazeteci, genel başkan yardımcısı olduğu dönemde “yasadışı para alışverişini” gösterdiği iddia edilen FBI belgeleriyle ilgili soruya, “Neden bu kadar aptalca bir soru sordunuz?” tepki gösterdi.

Biden Beyaz Saray’da ekonomiPolitikalarından bahsetti.

Bir gazeteci konuşmasının sonunda Biden’a, kendisi ve oğlu Hunter Biden’ın karıştığı “yasa dışı mübadele” teziyle ilgili bir FBI belgesinde yer aldığı iddia edilen Ukraynalı bir muhbirin kendisinden neden “Koca Adam” şeklinde bahsettiğini sordu.

“Neden böyle aptalca bir soru sordun?” Biden muhabire sordu. o cevapladı.

Biden iddiaları

Cumhuriyetçi milletvekilleri, Mayıs ayı başında FBI ve Adalet Bakanlığı’na bir mektup göndererek, Biden’ın genel başkan yardımcısı olduğu dönemde siyasi kararlar için “yabancı uyruklu kişinin dahil olduğu yasa dışı para alışverişinin” ayrıntılarını içerdiğini iddia ettikleri bir belge talep ettiler.

Ancak FBI, “adli soruşturmalara zarar verebilecek, kişilerin mahremiyetine veya itibarına haksız yere zarar verebilecek ve kamuoyunda yanlış izlenim yaratabilecek bilgileri ifşa etmekten kaçınmanın kritik önem taşıdığını” belirterek bu konuda bilgi paylaşmayı reddetti.

Temsilciler Meclisi Gözetim ve Hesap Verebilirlik Komitesi Lideri James Comer, FBI Direktörü Christopher Wray’in ilgili belgeyi sağlamadığı için “Kongreye saygısızlıktan” sorumlu tutulmasını talep etti.

ABD Senatörü Chuck Grassley, bu haftanın başlarında, Biden’ın başkan yardımcısı olduğu sırada “bir rüşvet planına karıştığını” gösteren ses kayıtlarının olduğunu iddia etti.

Yabancı uyruklu kişinin zor durumda kalması ihtimaline karşı kayıtların bir nevi “sigorta poliçesi” olarak tutulduğunu belirten Grassley, bu şahsın Hunter Biden ile yaptığı konuşmalara ait 15 kaydın ve Joe Biden ile yaptığı iki görüşme kaydının bulunduğunu iddia etti. o dönemin genel başkan yardımcısıydı.

Biden, hakkındaki iddiaları “gülünç” olarak nitelendirdi. Beyaz Saray yetkilileri, Cumhuriyetçilerin iddialarının asılsız olduğunu ve bunun “siyasi bir gösteri” olduğunu savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu